Yeni Kooperatifimiz CEMRE KONUT

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatifinin imzaları atıldı

CEMRE KONUT / LALE KULE

1+1 Küçük Konut, Büyük Rahatlık

CEMRE KONUT / LALE KULE

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatif toplantısından görüntüler

CEMRE KONUT / LALE KULE

Hedef Kilitlendi

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Mekanda yolculuk sağlayan bir kültür ve turizm projesidir

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Üye Kayıtlarımız Başlamıştır

OBASYA Projesi Yuntdağlarında kurulacaktır.

5 Kasım 2021 Cuma

ANADOLU KAZAN BİZ KEPÇE DOLANIP DURUYORUZ

Turizmde atağa kalkalım. Tarımda ve sanayide önde olan Manisa’yı turizmde de öne taşıyalım…

“Birlikten Kuvvet Doğar” demiş Atatürk “Bir olalım, iri olalım, diri olalım,” demiş Hacı Bektaşi Veli, “Bir araya gelmek başlangıçtır; bir arada durabilmek ilerlemedir; birlikte çalışmak başarıdır.” demiş Henry Ford.

Katılım olmadan atılım olmaz, sözümü çok kullanırım. Başarı için katılım şart. Başarı için birlikte çalışmak, dayanışma yapmak şart. İnsan sevdiği işi yapmalı. Birlikte çalışmayı sevdiğim için kooperatifçiliği seçtim. Kendim için hiçbir zaman başka bir iş düşünmedim. Hiçbir işten, kooperatifçilik yapmaktan aldığım keyfi ve sosyal tatmini alamazdım. Ülkemizde, kooperatifçilik yapmak hiçte kolay olmuyor. Bir bakıyorsunuz kooperatifler ve kooperatifçiler Atatürk döneminde olduğu gibi el üstünde tutuluyor. Bir bakıyorsunuz adları bile anılmıyor. Zor işleri sevmeseydim kooperatifçiliği sürdüremezdim.

Yaklaşık 10 yıldır kuruluşuna öncülük ettiğim, Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi ile ilgileniyorum. Obasya marka olma yolunda hızla ilerliyor. Yaptığımız projeler ilgili bakanlıklar ve kurumlar tarafından hibe katkılarıyla destekleniyor. Obasya Projemiz iyi uygulama örneği olarak seçilip ödüllendiriliyor.

Obasya’da eş zamanlı olarak iki projenin uygulamasını birlikte sürdürüyoruz. Yoruluyoruz ama yaptığımız çalışmalarından büyük keyif alıyoruz. Projemizin birisi Zafer Kalkınma ajansının hibe desteği ile sürdürdüğümüz Obasya Ekolojik Yaşam projesi, diğeri de AB Merkezi Finans ihale biriminin hibe desteği ile sürdürdüğümüz Kültür Sınır Tanımaz Projemiz.

Anadolu kazan ben kepçe dolanıp duruyorum. Önce Muş ardından Gaziantep Ardından Ankara derken, şimdide Kültür Sınır Tanımaz Projemiz nedeniyle Ege Bölgemizdeki il ve ilçeleri dolaşıyoruz. Her ile ve illerin belirlediğimiz ilçelerine gidip, kuracağımız 18-19 yüzyıl kadın kıyafetleri müzesi için giysiler takılar gelin başları üzerine araştırması yapıyoruz.

Geçtiğimiz Çarşamba günü 3 Kasımda İzmir Urla Bademler Köyü Bademler Tarımsal Amaçlı Köy Kalkınma Kooperatifini ziyaret ettik Arkeolog Altan Türe ile birlikte. Bademler kooperatifi 1971 yılında Mahmut Türkmenoğlu tarafından kurulmuş bir kooperatifi kooperatifin, çiçek ürettikleri büyük seraları, zeytin fabrikası konaklama tesisi kooperatif ürünleri ve ağırlıklı olarak temel tüketim maddeleri satış yeri yerleri var. Bademler kooperatifini 1974-1975 yıllarında ziyaret etmiş ve Mahmut Türkmenoğlu ile tanışmıştım. Bademlerli Kooperatifçiler Türkmenoğlu adını ve arısını bademlerde yaşatıyorlar. Kooperatif alanına güzel bir büstünü yaptırmışlar Türkmenoğlu’nın.

Bademler köyünde, tiyatro olduğunu söyleyebilirim. Geleneklerini görenekleri korurken. Teknolojiden ve yeni gelişmelerden uzak kalmıyorlar. Yörenin geleneksel bir kadın kıyafetini sağ olsunlar için bizim için hazırlattılar. Öğle yemeğimizi kooperatifin 80 çalışanıyla birlikte yedik. Altını çizerek söyleyeyim: Kooperatifin bayanlı erkekli tam seksen çalışanlı yüzlerce dönüm arazisi var.  Kooperatifçilik bu ülkede yürümez diyenler nasıl yürüdüğünü gidip görsünler…

4 Kasım Perşembe günü, Akhisar, Kırkağaç, Gördes ve Demirci’ye gittik. Geniş yorucu ancak verimli bir tur oldu. Özellikle Gördes ilçemizde Belediye Başkanı Sayın Muhammet Akyol’un gösterdiği ilgi ve verdiği desteği belirtmeden geçemem. Gördes’te Kültür ve Doğa Derneğinin başkan ve yöneticileriyle de tanıştık. Gördes ve Demirci’ye ayrıca yazmak istiyorum. Demirci’de Gümüş ailesinin en az beş kuşaktır sürdürdüğü takı üretimi çok ilgimi çekti. Ürünleri Obasya müzemizde sergileyeceğiz.

Bugünlük bu kadar kalsın. Radyo Hiraş’ta yıllardır Rıfat Emin Uygur dostumla sürdürdüğümüz Manisa’da yaşam programının ardından Salihli’ye gideceğiz. Seyahatlerimizi bazen üç bazen beş kişiyle yapmaya devam edeceğiz Anadolu kazan biz kepçe dolaşıp duracağız…

 

 
back to top