Yeni Kooperatifimiz CEMRE KONUT

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatifinin imzaları atıldı

CEMRE KONUT / LALE KULE

1+1 Küçük Konut, Büyük Rahatlık

CEMRE KONUT / LALE KULE

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatif toplantısından görüntüler

CEMRE KONUT / LALE KULE

Hedef Kilitlendi

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Mekanda yolculuk sağlayan bir kültür ve turizm projesidir

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Üye Kayıtlarımız Başlamıştır

OBASYA Projesi Yuntdağlarında kurulacaktır.

8 Mart 2023 Çarşamba

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Dün, 8 Mart Dünya Kadınlar Günüydü. Tüm kadınlarımıza kutlu olsun.

Yazımı yazmadan önce ufak bir araştırma yapma ihtiyacı duydum. Bu yazımda elbet Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlar için söylediklerine ve yaptıklarına yer vereceğim.

ETV’DE KONUĞUM LALE ERDOĞAN TUNCER

Bugün, saat 16.00’da Etv’de yapacağım ANLATIYORUM adlı Programımda da Konuğum Manisa’mızın Girişimci, Başarılı İş Kadını Sayın Lale Erdoğan Tuncer’le de konuşacağız,  8 Mart Dünya Kadınlar Gününü ve kadınlarımızı.

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ ÖNEMLİ BİR ODAK NOKTASI

Dünya Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler tarafından her yıl 8 Mart'ta kutlanan uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır. Dünya Kadınlar Günü, kadın hakları hareketinde bir önemli bir odak noktasıdır.

YANGINDA 129 KADIN CAN VERDİ

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün tarihi, 1800'lü yıllarda tekstil fabrikasında çıkan bir yangına dayanıyor. Bir tekstil fabrikasında başlattıkları grevde çıkan yangında 129 kadın can verdi. Bu feci olayın tarihi 8 Mart 1857'ydi. 40 bin kadın işçi, ABD’nin New York kentinde, bir dokuma fabrikasında greve başladı. Sadece "daha iyi çalışma koşulları" istiyorlardı. Polisin fabrikaya kilitlediği kadın işçilerden 129'u, içeride çıkan yangında can verdi.

İLK TEKLİF 53 YIL SONRA GELDİ

8 Mart'ın Kadınlar Günü olarak kutlanması için ilk teklif 53 yıl sonra geldi. 26-27 ağustos 1910'da Danimarka'da toplanan İkinci Uluslararası Sosyalist Kadınlar konferansında. O kadınların anısına 8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanması ancak 54 yıl sonra olabildi.

***

1921'de Üçüncü Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda günün adı "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak değiştirildi. Bazı ülkeler, Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yıllarında, Kadınlar Günü kutlamalarına ve anmalarına yasaklar, kısıtlamalar getirdi. Kadınlar 1960’lı yılların sonunda 8 Mart’ı yeniden anmaya başlayabildiler. Son olarak Birlemiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977'de, 8 Mart tarihinin "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti.

TÜRKİYE'DE İLK KEZ 1921'DE KUTLANDI

8 Mart Türkiye'de ilk kez 1921'de kutlandı. 1975 yılından sonra kitlesel kutlamalar başladı. 12 Eylül Darbesi ile ara verilen kutlamalar 1984'ten bu yana devam ediyor. Kadınlarımız dediğimizde, benim aklıma, Mustafa Kemal Atatürk’ün söyledikleri özlü sözler ve yaptığı her biri devrim niteliğinde düzenlemeler geliyor. Sen ne büyüksün Atam söylediklerin yolumuzu aydınlatıyor. Atatürk’ün Kadınlar için söylenenler o kadar çok ki, hangisini alayım bilemedim.
“Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.”
“Dünyada her şey kadının eseridir. Kadınlarımız eğer milletin gerçek anası olmak istiyorlarsa, erkeklerimizden çok daha aydın ve faziletli olmaya çalışmalıdırlar.”
“Milletimiz güçlü bir millet olmaya azmetmiştir. Bunun gereklerinden biri de kadınlarımızın her konuda yükselmelerini sağlamaktır. Bundan dolayı kadınlarımız ilim ve fen sahibi olacaklar ve erkeklerin geçtikleri bütün öğretim basamaklarından geçeceklerdir.”
“Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur.”
“Kadınlarımız eğer milletin gerçek anası olmak istiyorlarsa, erkeklerimizden çok daha aydın ve faziletli olmaya çalışmalıdırlar.”

KADINLARI EĞİTİRSEK TOPLUMU EĞİTMİŞ OLURUZ

Evet, Kadınlarımız toplum yaşamında etkin biçimde yer almalılar. Kadınlarımız yerel ve merkezi yönetimlerde daha çok ve daha etkin olmalılar. Kadınları toplum yaşamının dışına iterek evde tutarak okutmayarak, gelişmiş ülke olamayız. Kadınları eğitirsek toplumu eğitmiş oluruz. Eğitimli kadınlar çocuklarını hatta kocalarını da eğitirler… Kadının olduğu yerde barış olur kardeşlik olur güzellikler olur. Kadınlar Günü Kutlu olsun. Kadınlar sadece 8 Marta değil, her gün önemine yaraşır özenle anılsın ve her zaman önde olsun.
 

 
back to top