Yeni Kooperatifimiz CEMRE KONUT

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatifinin imzaları atıldı

CEMRE KONUT / LALE KULE

1+1 Küçük Konut, Büyük Rahatlık

CEMRE KONUT / LALE KULE

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatif toplantısından görüntüler

CEMRE KONUT / LALE KULE

Hedef Kilitlendi

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Mekanda yolculuk sağlayan bir kültür ve turizm projesidir

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Üye Kayıtlarımız Başlamıştır

OBASYA Projesi Yuntdağlarında kurulacaktır.

25 Ekim 2018 Perşembe

KOOPERATİF KARDEŞLİĞİ


“Gelin tanış olalım / İşi kolay kılalım / Sevelim Sevilelim / Dünya kimseye kalmaz” demiş Yunus Emre. Bizde, buluştuk tanış olduk.
Görüştük bilgilerimizi birikimlerimizi paylaşarak, işi kolay kıldık. Sevdik sevildik, kooperatiflerimizi kardeş kooperatif yaptık. 

Ulusal Kırsal Ağ (UKA) projesi kapsamında “GÜLANTA (Gül-Lavanta) Farkındalık Atölyesi” çalışmasında bir araya gelen, Isparta Güney Kent Beldesindeki Gülderen ve Manisa Yunusemre İlçesindeki Obasya Kooperatifleri başkanları, Güneykent Belediye ve Gülderen Kooperatifi Başkanı Fahrettin Gözgün ve Obasya Kooperatif Başkanı Mustafa Pala bir araya gelerek, kooperatiflerinin kardeşliğini duyurdular. Ulusal Kırsal Ağ içinde olmaktan ve kendi aralarında kardeş kooperatif uygulaması başlatmaktan duydukları mutluluğu belirterek “Bizi birleştiren sadece kooperatifçi olmamız değildir. Güney Kent Beldesi ve Manisa Yunusemre İlçesi'nde büyük ozan, halk bilgesi Yunus Emre ile olan ortak tarihi ve kültürel bağlarımızdır dediler. 

UKA; Kırsal kalkınma programlarında belirlenen hedefleri desteklemek amacıyla, uygulamada yer alan tüm paydaşlar arasında bilgi ve tecrübe paylaşımını sağlayan ve birlikte öğrenmeyi kolaylaştıran bir yapıdır. İlgili tüm kamu kurumları, odalar, üniversiteler, belediyeler, sivil toplum kuruluşları, çiftçiler ve kırsal girişimciler UKA’nın paydaşlarıdır. Tüm Paydaşlar Ulusal Kırsal çalışmaları kapsamında bir araya sevgiyi ve bilgiyi paylaşarak büyütüyorlar.

UKA projesi faaliyetlerinden birisi de kısa tedarik zincirine yönelik tematik grupların kurulmasıdır. Bu kapsamda Isparta ili taşıdığı potansiyel nedeniyle Gül ve Lavanta ürünlerine yönelik kısa tedarik zinciri için pilot alan olarak belirlenmiştir. Kırsal Turizmin farklı ve öncü bir örneği olan Obasya’da da kırsal tedarik zincirinin içinde olmak için, üretimleri olan kooperatiflerle ortak çalışmalar yapma konusundaki girişimler sürdürülmektedir. Örneğin, Gülderen kadın kooperatifinin ürünleri Obasya’da  pazarlanarak, kısa tedarik zincirinin güçlenmesine katkı sağlanacaktır.

İlgili kurum ve kuruluşlar arasındaki koordinasyon eksikliğinin giderilmesi için, UKA paydaşları öncelikle kendi aralarındaki koordinasyon ve işbirliğini güçlendirip, ortaklaşa çalışmalar başlatıp sürdüreceklerdir. 

Ülkemizde birçok ilde lavanta tarımı ve uçucu yağ üretimi üzerine çalışmalar başlatılmıştır. Lavanta yetiştiriciliği yapılan illerden gelen katılımcılar arasında UKA ile farkındalık yaratılacak ve kendi aralarında bir ağ kurulması teşvik edilerek tematik bir grup kurulmasına yönelik ilk adımlar atılacaktır. Bu nedenle, Gülderen Kadın Kooperatifi ve Obasya Turizm Geliştirme kooperatifi arasında başlatılan kooperatif kardeşliği başlatılması önemsenmelidir.

UKA ile IPARD Programı kapsamında desteklenen tıbbi aromatik bitkiler için Gül ve lavanta ürünleri üreten işletmelerin iyi uygulama örneği olarak tanıtılması, Kısa tedarik zincirine yönelik gül ve lavantadan katma değerli ürünler üretilmesi ve doğrudan tüketiciye satabilmeleri için gerçek ihtiyaçlarının ortaya çıkarılması, paydaşlar arasında dayanışma ve işbirliğinin artırılması yönündeki çalışmalar sürdürülecektir.

Obasya Kırsal Tedarik Zinciri içinde yer alarak, üretici ve tüketicileri Obasya’da buluşturacaktır.

Atatürk “Kooperatif yapmak maddi ve manevi güçleri zekâ ve maharetleri birleşmektir” diyor. Bizde kooperatiflerde bir araya gelerek, tarım ve kırsal kalkınmayı geliştirmek Ulusal Kırsal Ağı güçlendirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 
back to top