Yeni Kooperatifimiz CEMRE KONUT

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatifinin imzaları atıldı

CEMRE KONUT / LALE KULE

1+1 Küçük Konut, Büyük Rahatlık

CEMRE KONUT / LALE KULE

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatif toplantısından görüntüler

CEMRE KONUT / LALE KULE

Hedef Kilitlendi

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Mekanda yolculuk sağlayan bir kültür ve turizm projesidir

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Üye Kayıtlarımız Başlamıştır

OBASYA Projesi Yuntdağlarında kurulacaktır.

24 Ağustos 2022 Çarşamba

MERHABA

Dağa taşa, uçan kuşa, yaprağa dala, dağlara açılan yola, esen yele, üreten ele, bilgiye birikime, görkemli geçmişe, aydınlık geleceğe, umuda merhaba.

*

Gönülden merhaba diyebilsek, işbirliği ve dayanışma yapabilsek, Kooperatiflerde yaptığımız gibi el ele versek, güçlerimizi birleştirsek, kentimizde de ülkemizde de kalkınma hızlanır sorunlar daha kolay aşılır, yaşam daha anlamlı, insanlar daha mutlu olur inanın.

*

Yazmayı ve konuşmayı çok seviyorum. Yazacaklarım ve konuşacaklarım birikince ya yazarak ya da konuşarak paylaşmak istiyorum. Her hafta burada yazmaktan düşüncelerimi paylaşmaktan büyük keyif alıyorum. Şimdiden haber vereyim. Genç girişimci Velihan Yumrukaya’nın güzel teklifine de hayır diyemedim, 1 Eylül’den itibaren Etv’de ANLATI -YORUM adında bir programa başlıyorum. Her hafta Perşembe günleri hem yazacağım hem konuşacağım. Konuşmak, yazmak paylaşmaktır. Paylaşmak güzeldir.

*

Uzun bir girişin ardından gelelim yazımın konusuna:
Tüm zorluklarına rağmen yeni projelerle Obasyayı yaşanabilir ve sürdürülebilir yapmak için çalışmaya devam ediyoruz. Başlangıçtan bugüne beş proje hazırladık. Hazırladığımız projelerin tümü hibe desteği almaya hak kazandı. 2021 ve 2022 yılları içinde, eş zamanlı olarak iki projeyi birlikte uyguladık.

KÜLTÜR SINIR TANIMAZ

Projelerimizin birisi, OBASYA Turizm Geliştirme Kooperatifi adına başvurusunu yaptığımız  “Kültür Sınır Tanımaz” projesidir. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği’nin mali desteği ile hayata geçirilen “Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II (CCH-II) Hibe Programı” kapsamında 165 bin Euro hibe desteği ile bu projemizi başarıyla tamamladık. Programın Sözleşme Makamı, Merkezi Finans ve İhale Birimi’dir.  Bu projelerin amacı Türk ve AB kuruluşları arasında ortaklaşa uygulanan ortak kültürel miras faaliyetlerinin teşvik edilmesi ve geliştirilmesini amaçlamaktadır. Projemizin Ortakları, Manisa Büyükşehir Belediyesi, Bulgaristan Kırcaali Belediyesi ve yine Bulgaristan Kırcaali kentinde faaliyet gösteren Ömer Lütfi Kültür Derneği’dir. Çok sayıda iştirakçimiz de vardı. Manisa İl Milli Eğitim ve Kültür Turizm İl Müdürlüklerimizin desteklerinin projemize büyük katkısı oldu.

OBASYA EKOLOJİK YAŞAM MERKEZİ

İkinci Projemiz, Zafer Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Obasya Ekolojik Yaşam Merkezi Projemiz’dir. Bu projemizde Manisa Celal Bayar Üniversitemizle birlikte çalıştık. Bu proje ile çocuklarımıza güzel bir eğitim ve uygulama bahçesi kazandırmış olduk.

En geç iki ay içinde iki projemizin de kapanışları yapılacak. Projelerimizin Obasya’nın sürdürülebilirliğine büyük katkısı olacaktır.

EGE İLLERİ KAZAN BİZ KEPÇE OLDUK

Kültür Sınır Tanımaz adlı projemiz kapsamında açılışını gerçekleştirdiğimiz Geleneksel Kadın Kıyafetleri Müzemizdeki kıyafetleri temin etmek için, Ege Bölgesi illeri ve ilçeleri kazan biz kepçe olduk dolandık durduk. Gittiğimiz her ilde önce, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nü ziyaret ettik. Müzeleri ve kıyafetlerin satıldığı antikacıları gezdik. Ege’de gitmediğimiz il, görüşmediğimiz ilgili, taramadığımız kaynak kalmadı. Çalışmalarımızın sonunda güzel bir Kadın Kıyafetleri Müzemiz oldu. Yunt Dağı'nda kırsal turizmin gelişmesi yolunda önemli adımlar attık. Gittiğimiz yolda, her açtığımız kapının ardından yeni bir kapının aralanmakta, yeni bir ışığın parlamakta olduğunu gördük. Obasya güçlü bir lokomotifti sanki. Obasya lokomotifine yeni vagonlar ekleniyordu ardı ardına. Ne yaptıysak elbirliğiyle, dayanışmayla birlikte çalışarak yaptık. Birlikte çalıştık, birlikte başardık demenin keyfini de birlikte yaşıyoruz şimdi.

*

Obasya’da görkemli geçmişimizden, mutlu geleceğimize köprüler kurmak için yola çıkmıştık. Atayurttan Anayurda uzanan projemizin adını Obasya koyduk. Zafer Kalkınma Ajansı ve TKDK projelerimize hibe desteği sağladı. Proje hazırlama, projeye kaynak bulma ve yaşama geçirme üzerine çalışırken, eylem içinde yeni bilgiler, yeni deneyimler edindik yeni dostlar kazandık. Kazandıklarımızın Yunt Dağı'nın yazgısını değiştirmesine katkı sağlayacağı somut biçimde görülür oldu. Geriye dönüp baktığımızda, yaşadığımız sorunlardan çok, mutlulukları anımsıyoruz. Çok sayıdaki ortağımız olmasaydı ve çok yönlü katkılar destekler almasaydık, başarıyı bu kadar kolay yakalayamazdık. Destek olanlara yanımızda duranlara gönülden teşekkür ediyorum.
 
back to top