Yeni Kooperatifimiz CEMRE KONUT

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatifinin imzaları atıldı

CEMRE KONUT / LALE KULE

1+1 Küçük Konut, Büyük Rahatlık

CEMRE KONUT / LALE KULE

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatif toplantısından görüntüler

CEMRE KONUT / LALE KULE

Hedef Kilitlendi

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Mekanda yolculuk sağlayan bir kültür ve turizm projesidir

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Üye Kayıtlarımız Başlamıştır

OBASYA Projesi Yuntdağlarında kurulacaktır.

29 Eylül 2022 Perşembe

KÜLTÜR SINIR TANIMAZ

Obasya Kültür Sınır Tanımaz Projemizde mutlu sona ulaştık.

Projenin başlangıcından bitimine kadar sürekli kullandığımız, projemizi anlatan bir metni bu yazımın girişine aynen alıyorum. “OBASYA Turizm Geliştirme Kooperatifi adına başvurusu yapılan Kültür Sınır Tanımaz projesi; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği’nin mali desteği ile hayata geçirilen “Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II (CCH-II) Hibe Programı kapsamında hibe desteği almıştır. Programın Sözleşme Makamı, Merkezi Finans ve İhale Birimi'dir. Hibe Programı ile Türk ve AB kuruluşları arasında ortaklaşa uygulanan ortak kültürel miras faaliyetlerinin teşvik edilmesi ve geliştirilmesi amaçlamaktadır. Bu hibe programının genel hedefi, kültür, sanat ve kültürel miras yoluyla sivil toplum diyaloğunun, kültürel miras konusunda uluslararası işbirliğinin geliştirilmesi ve Türkiye'de kültürel değerlerin teşvik edilmesidir.”

***

Türkiye Ege Bölgesi ve Bulgaristan Geleneksel Kadın Kıyafetleri Müzemizin ve Obasya Etkinlik Çadırımızın açılışı geniş katılımlı etkinliklerle yapıldı. Müzede sergilenen kıyafetler için kapsamlı bir katalog bastırıldı. Projenin birisi 20 Dakikalık diğeri 10 dakikalık iki belgeseli yapıldı. Belgeselin ilk gösterimini Manisa Ticaret ve Sanayi Odamızın Aylık Meclis Toplantısında yaptık. Bugün de Etv’de ANLATIYORUM programında göstereceğiz. Konuğum, Altan Türe ile de proje üzerine konuşacağız.

***

Kültür Sınır Tanımaz Projemizin ortakları Manisa Büyükşehir Belediyemiz, Bulgaristan Kırcaali Belediyesi ve Bulgaristan Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği’dir.

25 Mayıs 2022 tarihinde Bulgaristan’da Kültür Sınır Tanımaz Projemiz kapsamında “Kültürler Buluşması” etkinliğimizi gerçekleştirdik. Farklı kültürlerin zenginliğini aynı salonda coşkuyla yaşadık.

19-24 Haziran 2022 Tarihleri arasında Bulgaristan’dan gelen konuklarımızı Manisa’da ağırladık.  Konuklarımızla birlikte çok güzel günler geçirdik. Yeni dostluklar kurduk.   

Kültürler gerçekten sınırları aşıyor. Farklı kültürler aynı salonlarda buluşmanın, sevgiyi ve bilgiyi paylaşarak büyütmenin coşkusunu yaşıyorlar.

Kültür ve sanat dostları olarak 22 Haziran’da Obasya’da buluştuğumuzda, Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir Türk Dünyası Müzik ve Dans topluluğunu, Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları ekibini ve Bulgaristan Kırcaali’den gelen Ömer Lütfi Kültür Derneği Folklor ekibini beğeniyle ve coşkuyla izledik.  

***

Başta Manisa Büyükşehir Belediyemizin değerli başkanı Sayın Cengiz Ergün olmak üzere yardımlarını bizden esirgemeyen tüm Manisa Büyükşehir Belediyesi mensuplarına, Bulgaristan Kırcaali Belediyesi’nin değerli başkanı Hasan Azis ve ekibine, Ömer Lütfi Kültür Derneği başkan ve yöneticilerine teşekkür etmeyi borç biliyor, gönülden sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz projelerde, Manisa Valiliğimizin, Yunusemre Kaymakamlığımızın, Yunusemre Belediyemizin, Manisa Celal Bayar Üniversitemizin, Milli Eğitim Müdürlüğümüzün, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün daha başka birçok STK’nın kurum ve kuruluşun katkılarını aldık. Katılım olmadan atılım olmuyor. Büyük projeler büyük dayanışmalarla, ortak çalışmalarla hayat buluyor.

***

Bulgaristan gezimizde, Bulgaristan’dan müzemizde sergilenecek kadın kıyafetlerinin temininde Bal-Göç Derneğimizin de büyük katkıları oldu. “Kültürler Buluşması” etkinliğinde ve daha sonra yapacağımız tüm çalışmalarda Bal-Göç Derneğimiz gibi diğer STK’larla işbirliği yapmayı sürdüreceğiz.

***

Kültürler sınırları aştıkça, salonlarda buluştukça; barışın güçleneceğine Atatürk’ün özlediği ve dile getirdiği “Yurtta Barış Dünyada Barış” sözünün gerçekleşmesi yolunda gelişmeler olacağına yürekten inanıyorum.

Yeni projeler hazırlamayı, Obasya lokomotifine yeni vagonlar ekleyerek sürdürmeyi sürdüreceğiz.
 

 
back to top