Yeni Kooperatifimiz CEMRE KONUT

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatifinin imzaları atıldı

CEMRE KONUT / LALE KULE

1+1 Küçük Konut, Büyük Rahatlık

CEMRE KONUT / LALE KULE

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatif toplantısından görüntüler

CEMRE KONUT / LALE KULE

Hedef Kilitlendi

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Mekanda yolculuk sağlayan bir kültür ve turizm projesidir

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Üye Kayıtlarımız Başlamıştır

OBASYA Projesi Yuntdağlarında kurulacaktır.

15 Mart 2023 Çarşamba

DEPREMİN HIZLANDIRDIĞI GÖÇ

6 Şubat 2023’ten bu yana gündemimizin ilk sırasında deprem var. Depremle yatıp depremle kalkar olduk. İki üç kişi bir araya geldik mi başlıyoruz deprem konuşmaya. Keşke konuştuğumuz kadar da iş yapsak. Keşke yaşadıklarımızdan dersler çıkarsak. Bir kargaşadır sürüp gidiyor.

DEPREM YAŞANTIMIZI ALLAK BULLAK ETTİ

Önce korona, ardından deprem yaşantımızı allak bullak etti. Korona ve depremin ardından, kentlerden köylere göç tartışılmaya başlandı. Kentten göç konusuna geçmeden önce, İnşaat Mühendisleri Odası’nın düzenleyeceği 17 Mart 2023 Cuma günü Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi Lale Salonu’nda yapılacak olan Kahramanmaraş Depremi hakkında Bilgilendirme Paneli’ni duyurmak istiyorum. Ben katılacağım, sizlere de katılın derim. Katılım olmadan atılım olmuyor. Salonları doldurmalıyız. Etkin yurttaşlar olarak kentimizin ve sorunlarımızın konuşulduğu her yerde olmalıyız.

SAĞLIKSIZ YERLEŞİMLER ORTAYA ÇIKTI

Gelelim bugün değinmek istediğim, kentlerden köylere göç konusuna. 1950’li yıllarda köylerden kentlere yoğun bir göç başladı. Devlet ve belediyeler bu göçe hazırlıksız yakalandıkları için, kentler gecekondularla kuşatıldı. Kentlerin çevresinde, derme çatma yapılardan oluşan sağlıksız yerleşimler ortaya çıktı. Şimdi devlet ve belediyeler bu sağlıksız konutları ve yerleşimleri dönüştürmeye çalışıyorlar.

KÖYLER DE KİŞİLİKSİZ KİMLİKSİZ HALE GELİR

Şimdi, köylerden kentlere doğru giderek hızlanacak olan bir göçün ayak seslerini duymaya başladık. Eğer önlem alınmazsa, yeni yasal düzenlemeler ve planlamalar yapılmazsa, köyler tohum vermeyen hormonlu genetik yapısı bozulmuş meyvelere dönüşür. Ne köy, ne kent diyebileceğimiz yapılar çıkar ortaya. Köylerde kişiliksiz kimliksiz hale gelir. Kent kent gibi, köy köy gibi olmalı…

***

Bir daha altını çizerek söylüyorum. Bunu söylemeye hakkımın olduğunu düşünüyorum. 30 yıldır kentleşme ve kentlileşme konuları üzerinde çalışıyor yoğunlaşıyorum. Sayısız kitaplar okudum. Sayısız panellere katıldım. Manisa’nın batısında Güzelyurt gibi çağdaş bir yerleşimin kurulmasına öncülük ettim. O nedenle yeni yerleşimler üzerine konuşmayı hem bir hak hem de ertelenmez bir görev olarak görüyorum.

KİŞİLİKSİZ YAPILARI KÖYLERE YAPMAMALIYIZ

Kentten köye göçü mutlaka planlı hale getirmeliyiz. Kentlere yaptığımız gibi ucube kişiliksiz yapıları köylere yapmamalıyız. Köylerin yakınında yeni planlı yerleşimler kurarak köylerin gelişmesine sağlıklı büyümesine katkıda bulunmalıyız. Kentlerin olanaklarını köylere taşımalıyız, köylerde çoğalarak, kapanan okulların yeniden açılmasını sağlamalıyız.

YENİ KOOPERATİFLER KURMALIYIZ

İşimiz olacakları önceden görüp önlem almak olmalı. Gidip ilgili ve yetkililerle konuşayım desem, konuları benden iyi bildiklerini düşünerek konuşma gereği duymayacaklar biliyorum. Oysa dinlemeliler, çalışma takımları oluşturmalıyız, yeni kooperatifler kurmalıyız. Güzelyurt gibi başarı imzalarını, köylerde de atmalıyız.

YENİ YASAL DÜZENLEMELER YAPILMALI

Kentlerden köylere göçü özendirir ve kolaylaştırırsak, kentleri rahatlatmış, köylerdeki gelişmeyi hızlandırmış oluruz… Köy içinde ve yakın çevresinde, yeni yerleşimlerin kurulmasını kolaylaştırmalıyız. Bunun için yeni yasal düzenlemeler yapılmalı. Tek katlı ya da en fazla iki katlı bahçeli yapılardan oluşan içinde sosyal donatıları olan düşük yoğunluklu yerleşimler kurmalıyız.

***

Kentlerden köylere göçe hazırlıksız yakalanmayalım. Yeni yerleşimleri devlet belediye kooperatif sacayağı örgütlenmesiyle kuralım. Devlet yasal düzenlemeleri yapsın, finansman desteği sağlasın, belediye planlama yapsın, kooperatifler de talep örgütlenmesi ve konut üretimi yapsın. Bu sacayağı örgütlenme ile köyleri kalkındırabiliriz.

KENTLERDEN KÖYLERE GÖÇE HAZIRLIKSIZ YAKALANMAYALIM

Şimdi, kentlerden köylere göç zamanı, Manisa’da deneyimli kooperatifçiler, başarılı mimarlar mühendisler ve yükleniciler var. Haydi, hep birlikte seferberlik yapalım, deprem bölgesi olan Manisa’da güvenli yerleşimler kuralım. Ben 1945 doğumlu 45 yaşında gibi sağlıklı coşkulu ve arzulu olarak çalışmaya varım. Büyükşehir Belediyemizde ve diğer belediyelerimizde, komiteler kurarak işe başlayabiliriz. Büyükşehir’de görevlendirilecek bir genel sekreter yardımcısının, diğer belediyelerimizde bir belediye başkan yardımcısının koordinatörlüğünde çalışmalara hemen başlayabiliriz. Çağırın gelelim. Kentlerden köylere göçe hazırlıksız yakalanmayalım.


 

 
back to top