Yeni Kooperatifimiz CEMRE KONUT

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatifinin imzaları atıldı

CEMRE KONUT / LALE KULE

1+1 Küçük Konut, Büyük Rahatlık

CEMRE KONUT / LALE KULE

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatif toplantısından görüntüler

CEMRE KONUT / LALE KULE

Hedef Kilitlendi

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Mekanda yolculuk sağlayan bir kültür ve turizm projesidir

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Üye Kayıtlarımız Başlamıştır

OBASYA Projesi Yuntdağlarında kurulacaktır.

16 Kasım 2022 Çarşamba

TAİ CHİ

Tai Chi nedir diye sormayın, bende yeni öğreniyorum. Tai chi eğitmeni Emel Eva Tokuyan’dan öğrendiklerimi özetleyerek aktarmaya çalışacağım.  Emel Eva Tokuyan 17 Kasım 2022 Perşembe günü saat 12.00’de Etv’de Anlatıyorum Programında konuğum olacak ve öğrenmeye devam edeceğiz.

***

Emel Hanım’a ilk sorum Tai Chi nedir diye sormak oldu: Çin kökenli beş bin yıllık sağlık ve savunma sistemi olduğunu söyledi. Ve devam etti “Yapısında üç kavram taşıyor. 1-Felsefi Sistem: Kişinin kendisini tanıması ve karakter formasyonudur. 2-Sağlık Sistemi: Bağışıklık sistemini güçlendirir, birçok hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde kullanılır.  3-Savunma Sistemi: Dirençsizlik yasasını uygulayarak saldırganı bertaraf etme yolunu kullanır. Bir Çin atasözü aynen şeyle: Günde iki kez tai chi yapan bir kişi; bir demircinin gücüne, bir bebeğin esnekliğine ve bir bilgenin ruhuna sahip olur”

***

Kimler Tai Chi kimler yapabilir diye sorduğumda da “Her yaş ve durumda kişiler Tai Chi yapabilir. Riski olmayan, güvenli bir spordur.  Hareket etmeye olanak veren rahat kıyafetler ve küçük bir alanda yapılabilir. Öğrenmesi ve uygulaması kolaydır.” Demek ki, Etv stüdyosunda Tai Chi yapabileceğiz deyince, “Sizde rahat bir şeyler giyerek gelin, sizde yaparsınız göstereceğim hareketleri.” dedi. Anladığım kadarıyla güzel bir program olacak.

***

Birde, Tai Chi neye yarar? diye sorayım deyince, “  Neye yararı olmuyor ki? Vücuttaki enerji merkezlerini dengelediği için sağaltıcı etkisi ve bağışıklığı güçlendirdiği klinik deneylerle kanıtlanmıştır. Bu hastalıklardan bazıları; stres, konsantrasyon sorunları, romatizmal hastalıklar, felç, MS, parkinson, tansiyon, denge bozuklukları, bel ağrısı,  damar sertliği, fizik tedavi,  migren gibi rahatsızlıklara iyi geldiği biliniyor.” diye yanıtladı sorumu.

***

Emel Eva Tokuyan’ı Manisa’da görevli olduğu yıllarda tanımıştım. “İçsel Yolculuklar Atlası” adlı kitabını okumuş ve kendisiyle söyleşiler yapma olanağı bulmuştum. Manisa’da başlayan dostluğumuz devam ediyor. Köşe yazılarını ve paylaştıklarını takip etmeye çalışıyorum. “Bütün savunma sanatları kişiyi zihinsel dinginliğe, ruhsal sessizliğe ve derin bir kendine güvene ulaştıran bir yoldur.”, “Su gibi ol! Duru, akışkan, esnek ve güçlü” gibi benim de sık sık Facebook sayfamda paylaştığım güzel sözleri var Emel Eva Tokuyan’ın.

***

Emel Eva Tokuyan Eğitim Fakültesi mezunudur. Küçük yaşta karate eğitimi almıştır. 1999 yılından beri Tai Chi Chuan ve 2007 yılından beri Nei Kung alanında felsefi savunma sanatları eğitimlerine devam etmektedir. Ekvator Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Profesöründen iki yıl Feng Shui eğitimi almıştır. Pekin Beden Eğitimi Üniversitesi’nde aktarılan Tai Chi Chuan yang stilini 1999 yılından beri çok sayıda kişi ve kurumlara vermeye devam etmektedir. Tai Chi /Chi kung seminerleri verdiği yerler saymakla bitmiyor. Yurt dışında; İngiltere, Hollanda ve Almanya. Yurt içinde; Alsancak Sokak Şenlikleri, Çeşme Sağlık Fuarı, 9 Eylül Üniversitesi Bahar Şenlikleri, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çeşitli okullar, özel kurum ve kuruluşlar, Celal Bayar Üniversitesi, Adana, Ankara, Mersin, İzmir, İstanbul, Van, Manisa gibi illerde, verdiği tai chi/ chi kung seminerleri workshoplar yanı sıra felsefe, psikoloji temalı konferanslar yapmıştır.

***

20 yıl bir sivil toplum kuruluşunda çeşitli alan yöneticilikleri yapmış ve düzenlediği sosyal kampanyalardan binlerce kişi yararlanmıştır. Mitolojik resim atölyesi eğitimleri vermiş ve resim çalışmalarına devam etmektedir. Kişisel karma üç sergi açmıştır. Bugün Etv’de yapmakta olduğumuz programda Emel Eva Tokuyan’ı daha yakından tanıyacağız ve Tai Chi öğreneceğiz…
 
back to top