Yeni Kooperatifimiz CEMRE KONUT

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatifinin imzaları atıldı

CEMRE KONUT / LALE KULE

1+1 Küçük Konut, Büyük Rahatlık

CEMRE KONUT / LALE KULE

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatif toplantısından görüntüler

CEMRE KONUT / LALE KULE

Hedef Kilitlendi

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Mekanda yolculuk sağlayan bir kültür ve turizm projesidir

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Üye Kayıtlarımız Başlamıştır

OBASYA Projesi Yuntdağlarında kurulacaktır.

7 Nisan 2017 Cuma

HOBİ BAHÇELERİ


Bu köşede hobi bahçeleri konusunda daha öncede yazdım.


Hiraş Radyo’nun Manisa’da Yaşam programında da çok dile getirdik. Hobi Bahçeleri hep gündemimizde oldu. Manisa Şehzadeler Belediyesi Manisa’da Hobi Bahçeleri konusunda girişimde bulunup başarılı bir çalışma yapınca yeniden gündeme getirme ihtiyacı duydum.

Sebze fiyatlarını bölgeler ve iller arası nakliyenin ve aracıların yükselttiği biliniyor. Tüketicilerin sebzeleri daha uygun fiyata alabilmesi nasıl sağlanır sorusuna yanıt bulmalıyız. Bunu sağlamanın etkili yollarından birisi de Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi ve Şehzadeler Belediyesi`nin yaptığı gibi vatandaşın ihtiyacı olan sebzeyi kendisinin yetiştirebilmesi yolunun açılmasıdır. Sebzeleri kentlerde oturanların kendisinin yetiştirebilmesi, birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Hobi Bahçeleri ile mümkün olabilir. Ancak ülkemizde Hobi Bahçelerinin yapımını ve sürdürülebilirliğini sağlayacak yasal altyapı henüz oluşturulabilmiş değil. Bu konudaki eksiklik biliniyor bilinmesine de, nedense bir türlü giderilmiyor. Kaynak var, istek var ancak yasal dayanak yok.
Şehzadeler Belediyesi gibi bazı belediyelerimiz bu konuda seçmene verdikleri sözü yerine getirebilmek için girişimlerde bulunup çalışmalar yapıyorlar. Hobi bahçeleri için yasal bir düzenleme yapılsa hem belediyelerin hem de yurttaşların işi kolaylaşacaktır.  Yapılacak iş çok basit: Bir yetkili talimat verecek. Hobi bahçeleri için yasal düzenleme yapılacak, bir yönetmelik hazırlanacak hepsi bu kadar.

Topraktan ve doğadan kopup kentlerin beton yığınları içinde sıkışıp kaldık. Yoğun iş temposu ve giderek gelişen teknoloji ve kablosuz iletişim araçlarının yarattığı elektromanyetik kirlilik nedeniyle stres, depresyon, panik atak gibi rahatsızlıkların çoğaldığını görüyoruz. Kentlerimizde fiziki çevre ile sosyal çevre sürekli etkileşim içinde. Yapılan tüm araştırmalar, insanın içinde yaşadığı fiziksel çevrenin sağlığı ve mutluluğu için önemli olduğunu kanıtlıyor.  Kentlerde beton yığınları arasında sıkışıp kalan insanlar için, Yeşil Terapi olarak adlandırabileceğimiz, toprakla meşgul olmak, iyi tasarlanmış, bahçelerde üretim yapmak öneriliyor.

Yaklaşık üç yıldır, çalmadığım kapı kalmadı. Ancak, Hobi Bahçeleri konusunda yaptığımız girişimlerin tümü sonuçsuz kaldı. Bizi dinleyenler hep “haklısınız” dediler demesine de gerekli düzenlemeyi bir türlü yapmadılar. Görüştüklerimin tümü, sorumluluk yüklenerek, çalışarak, sorun çözmek yerine, sorunu ötelediler. Hem “Hobi Bahçelerine hibe veriyoruz” deniliyor. Hem de hobi bahçelerinin yapılmasını sağlayacak düzenleme yapılmıyor.
Biz, kentlerde yaşayanlar olarak doğayı, yeşili, bitki ekip biçmeyi domatesi dalından koparmayı çok özledik. Ve çözüm olarak, hobi bahçelerini görüyoruz. Hobi bahçeleri aile ekonomisine katkı sağlarken sağlıklı beslenmenin ve sağlıklı yaşamın yolunu da açmış olacaktır.

İçinde ufak bir kulübenin de olacağı 150 metrekareden büyük olmayan bir alanda, büyük bir ailenin tüm ihtiyacını karşılayacak sebze üretimi yapılabilir.

Hobi Bahçeleri konusunda BİMER’e (Başbakanlık İletişim Merkezi) yaptığım başvuruya, birçok ilgili kurum ve kuruluştan görüş alındıktan sonra, “Öneriniz, yapılacak ilk düzenlemede dikkate alınacaktır” denildi. Ancak bugüne kadar hiç bir düzenleme yapılmadı. Şimdide konuyu Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine yazdım. Önerim Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına iletildi. Dilerim en kısa sürede bir düzenleme yapılır. Ve Hobi Bahçeleri çoğalır. El attığım her işi sonuca ulaştırmadan mutlu olamıyorum. Benim yaşamımda vazgeçmek gibi bir sözcük olmadı hiçbir zaman. Sonuç alana, ülkemizde hobi bahçelerinin kurulmasının yolu açılana kadar mücadeleye devam edeceğim. Şimdi kendimizde sonuçlanmış iki hobi bahçesi çalışması var birisi Obasya’da diğeri de Şehzadeler Belediyemizin yaptığı bahçeler. Bu konuda Şehzadeler Belediye Başkanı Sayın Ömer Faruk Çelik’i başlattığı güzel girişimi olumlu biçimde sonuçlandırdığı için yürekten kutluyorum. 
back to top