Yeni Kooperatifimiz CEMRE KONUT

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatifinin imzaları atıldı

CEMRE KONUT / LALE KULE

1+1 Küçük Konut, Büyük Rahatlık

CEMRE KONUT / LALE KULE

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatif toplantısından görüntüler

CEMRE KONUT / LALE KULE

Hedef Kilitlendi

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Mekanda yolculuk sağlayan bir kültür ve turizm projesidir

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Üye Kayıtlarımız Başlamıştır

OBASYA Projesi Yuntdağlarında kurulacaktır.

25 Ocak 2023 Çarşamba

KİTLESEL SALDIRGANLIK

Herhangi bir kişinin, bir çiftçi, esnaf, şoför, köylü, komşu, kat maliki, kooperatif, dernek, şirket ortağı, siyasi parti üyesi ya da sokaktaki birisi nasıl oluyor da tek başınayken yap(a)madığı yapmayı aklına getirmediği bir davranışı kalabalığın arasına katıldığı zaman yapar hale gelmektedir diye düşünmeye, araştırmaya başladım. Bu konuyu ele alan yazarların olduğunu gördüm. Okuduklarımdan aklımda kalanları ve düşündüklerimi paylaşmak istiyorum. Bir cümle ile özetlemek gerekirse: “Bireysel davranışı belirleyen ve etkileyen içinde yaşanılan toplumdur” denilebilir.

***

İçinde yaşadığımız çevre ve kitle saldırganlığı tetikliyor. Bireysel öfkeler birleşince toplumsal saldırganlığa dönüşüyor. Biz neden böyle olduk sorusuna verilecek çok yanıt var. Saatlerce konuşulsa, sayfalarca yazılsa zor anlatılacak, zor anlaşılacak bir konu…

***

Beni Manisa’da tanıyan tanıyor. Tanıdıklarımla da oturup konuşuyoruz. Bilgimizi ve sevgimizi paylaşmayı biliyoruz. Beni benden dinledikleriyle, ortaklaşa yaptığımız çalışmalarla tanıyanlarla hiçbir sorun olmuyor. Empati yapmayı bildiğimi düşünüyorum.

***

Bu yazımı okuyanlar neden saldırganlık üzerine yazdığımı merak edecekler ve beni benden dinlemek için arayanlar olacaktır mutlaka. Son günlerde, televizyon haberlerinde kat malikleri toplantılarında çıkan anlaşmazlıkları, kat maliklerinin alınan giderlere katılım paylarına çokluğuna yaptıkları itirazları izler olduk.

YASAL OLMAYAN BİR TOPLANTI YAPILDI

“Paramızı yiyorlar”, “Görevlerini yapmıyorlar”, “Çok para alıyorlar” deniliyor genellikle. Bende böyle bir tartışmanın ortasında buldum kendimi. 100 dairenin ve 100 kat malikinin bulunduğu bir blokta, Blok Kat Malikleri toplantısını yapmak için toplandık. Herkesin gergin olduğu, gergin insanların bir araya gelmesiyle gerginliğin daha da büyüdüğünü gözlüyordum. İçlerinde ilk kez gördüklerim vardı. Çünkü bunlar kat maliki değildiler. Salonun önünde bekliyorlardı. İçlerinden kırlaşmış saçlarını atkuyruğu yapmış kısa boylu birisi bana “Şerefsiz” diye bağırmaya başladı. Kalabalıktılar. Blok yöneticisi salonda yeterliği çoğunluğun olmadığını belirtince içerdekiler ve dışarda bekleyenler bağırmaya başladılar, görevli personeli darp ederek elinden evrakları aldılar. Olayı yatıştırmak için polis çağırıldı. Daha sonra ilgisiz kişilerde salona girdiler ve yasal olmayan bir toplantı yapıldı. Şimdi aynı blokta kat maliki olan insanlar birbirlerinin yüzüne bakamayacak duruma geldiler. Bunun sıkıntısı yıllarca sürecek. Çünkü toplum içinde kendini, saldırganlığı ve bağırganlığı ile ifade eden çok insan var.

KAT MALİKLERİ YASASI

Kat Malikleri Yasası, Site Yönetim iyi bildiğim konuların başında geliyor. Bildiklerimi öğrenmek isteyenlerle seve seve paylaşıyorum. İlgili yasanın ve Toplu Yapı Yönetim Planının bazı maddelerini beğenmeyen ve görmezlikten gelenler bazen söylediklerimden hiç hoşlanmıyor. Ben yasa maddesini söylüyorum. Yasayı beğenmeyen öfkesini benden çıkarmak istiyor. Gerçekten bunu anlamak çok zor…

SEVGİ YERİNİ ÖFKEYE BIRAKIYOR

Maçlarda görüyoruz, coşkulu kalabalık, hakemin istenilmeyen bir düdüğüne karşı hep beraber ayağa kalkarak ve hakemin kararına karşı olumsuz tezahürat yaparak protestocu bir kalabalığa dönüşebiliyor. Ancak, başka bir amaçla bir araya gelen kalabalık daha farklı oluyor. O arada yasa, yönetmelik, kural, dostluk, saygı, sevgi yerini giderek kabaran öfkeye kaba güce bırakıyor. “Şerefsiz” diye bağıranların bir bölümünün aklından darp etmek, zarar vermek geçiyor.

SALDIRGANLIK ARTTI

Tatsız bir konuyu yazarak canınızı sıkmış olabilirim ancak kitle davranışları çok değişti saldırganlık arttı. Uzlaşma yok. Sakin konuşma yok. Öfke ve saldırganlık çok. Toplumdaki bu yeni durumu görmezlikten gelemeyiz. Yazmaya ve konuşmaya devam etmeliyiz… Sevgi gibi öfkenin ve saldırganlığın da bulaşıcı olduğunu bilmeliyiz.
 

 
back to top