Yeni Kooperatifimiz CEMRE KONUT

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatifinin imzaları atıldı

CEMRE KONUT / LALE KULE

1+1 Küçük Konut, Büyük Rahatlık

CEMRE KONUT / LALE KULE

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatif toplantısından görüntüler

CEMRE KONUT / LALE KULE

Hedef Kilitlendi

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Mekanda yolculuk sağlayan bir kültür ve turizm projesidir

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Üye Kayıtlarımız Başlamıştır

OBASYA Projesi Yuntdağlarında kurulacaktır.

21 Kasım 2014 Cuma

ZAFER KALKINMA AJANSI

ZAFER KALKINMA AJANSI

19 Kasım 2014, Çarşamba günü,  sabah saat 18.30'da Manisa'dan,  Altan Türe, Alp Tunay  ve Emre Sümer ile birlikte Merkezi Kütahya'da bulunan Zafer Kalkınma Ajansına gitmek için yola çıktık. Kütahya'ya ulaştığımızda saat 11.00'di doğruca Zafer Kalkınma Ajansına gittik. Taşınma hazırlıkları ve telaşı vardı. Ancak çalışmalar hiç aksamıyordu söylenen saatte sözleşmemizi imzaladık; Eğitimimizi aldık ve güzel duygularla Zafer Kalkınma Ajansından ayrıldık. Kütahya'ya gelmişken Müzeleri de gezelim istedik. Yanımızda Arkeolog Altan Türe vardı çünkü. Bilgisinden birikiminden yararlanmalıydık.
Bu köşede, daha önce de Zafer kalkınma Ajansı ile ilgili bir yazı yazmıştım, bu ikinci yazı oluyor. Böyle güzel bir kurumu tanıtmak için sıkılmadan her hafta yazı yazabilirim. Çünkü insana pozitif enerji yüklüyor. Umutlarımızı pompalıyor.
Zafer kalkınma Ajansı ile tanışmamız Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi olarak hazırladığımız "Yunt Dağı'nda  Zaman Geçidi Müzesi" adını verdiğimiz  projemiz  nedeniyle oldu.  Proje Yunt Dağlarında aldığımız 102.000 metre karelik bir alanda gerçekleştirilecek ve ülkemizin ilk Zaman Geçidi Müzesi olacaktı ve oldu. İyi ki varsın Zafer Kalkınma Ajansı. Şimdi de aynı projenin devamı anlamına gelebilecek yeni projemizi destekliyor Ajans. Yunt Dağı'nın turizm altyapısı için hazırlıklar yapacağız. Turizm bölgelerini saptayacağız. Kitaplar yazacağı. Haritalar yapacağız. Yollara yönlendirme levhaları koyacağız. Manisalıları Yunt Dağı ile buluşturacağız.

Kalkınma, yeni kurumlar ve yeni kavramlarla oluyor. Yeni Kurumlardan birisi Kalkınma Ajanslarıdır. Yeni kavram da, Projeciliktir. Ajanslarla birlikte proje kavramı da anlam ve önem kazanarak öne çıktı.
Ulusal kalkınmanın yerelden güçlendirilmesi, bölgesel potansiyellerin yerelde yoğunlaşan çalışmalarla harekete geçirilmesi, bölgeler arası ve bölge içi gelişmişlik farklarının azaltılmasını hedefleyen Zafer Kalkınma Ajanslarının desteklenmesi, kaynaklarının çoğaltılması ve etkinleştirilmesi gerekiyor.

Edindiğimiz bilgilere göre, T.C. Zafer Kalkınma Ajansı, Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak illerimizi kapsayan bölgede hizmet vermek üzere 14.7.2009 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuştur. Ajansın Genel Sekreterliği Kütahya ilimizdedir. Afyonkarahisar, Manisa ve Uşak illerimizde Genel Sekreterliğe bağlı Yatırım Destek Ofisleri hizmet vermektedir.
İlk yazımda da değinmiştim. Bir kez daha yinelemek istiyorum. Zafer Kalkınma Ajansını üstlendiği görevler şöyle:  "Bölgesel kalkınmayı ilgilendiren konularda, kamu, özel kesim, sivil toplum temsilcileri ve bilim insanları arasında iletişim ve işbirliğini geliştirmek, bu aktörlerin çalışmaları arasında bağlar oluşturmak suretiyle kalkınma bilincini ve ivmesini arttırmak, bölgesel kalkınma konusunda koordinatör ve katalizör bir rol üstlenmek.  Bölgenin kaynak ve olanaklarını tespit etmeye, iktisadi ve toplumsal gelişmeyi hızlandırmaya, rekabet gücünü arttırmaya ve potansiyel gelişim alanlarını ön plana çıkarmaya yönelik araştırmalar yapmak. Bölgede yerli ve yabancı yatırımların stratejik ve planlı şekilde arttırılması yönünde tanıtım ve rehberlik hizmetlerinde bulunmak." şeklinde uzayıp gidiyor. Sayılanlar yaptıklarının bir bölümü sadece. Bence en önemlisi toplumda proje anlayışının yaygınlaşmasını sağlamasıdır.

Zafer Kalkınma Ajansını tanıyın, çağrılarına kulak verin. adresi www.zafer.org.tr olan Web sitesini izleyin. Yolunuz düşerse Zafer Kalkınma Ajansının Bülent Koşmaz Hizmet Binasında bulunan bürosuna uğrayın, bakarsınız sizde bir proje yaparsınız, projeniz beğenilir ve kalkınmaya katkıda bulunmuş olursunuz. Zafer Kalkınma Ajansı gibi kuruluşlara her zaman ihtiyacımız olacaktır. Bu kuruluşlar kalkınmanın motorlarıdır. İyi ki, Zafer Kalkınma Ajansı var...


 
back to top