Yeni Kooperatifimiz CEMRE KONUT

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatifinin imzaları atıldı

CEMRE KONUT / LALE KULE

1+1 Küçük Konut, Büyük Rahatlık

CEMRE KONUT / LALE KULE

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatif toplantısından görüntüler

CEMRE KONUT / LALE KULE

Hedef Kilitlendi

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Mekanda yolculuk sağlayan bir kültür ve turizm projesidir

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Üye Kayıtlarımız Başlamıştır

OBASYA Projesi Yuntdağlarında kurulacaktır.

10 Temmuz 2015 Cuma

YAŞAM FELSEFEM


Mutlu ve anlamlı bir yaşam için, yaşam boyu eğitim gerçekten şart.

Mutlu ve anlamlı bir yaşam için, yaşam boyu eğitim gerçekten şart. 
Eğitim deyince, nasıl bir eğitim sorusu geliyor insanın aklına. Öğrenmeyi öğreten bir eğitim olmalı diyorum. Eğitim sistemimiz, öğrenmeyi öğretme yerine, ezberletmeyi tercih ediyor. Yaşamım boyunca, öğrenmeyi öğrenmeye çalıştım. Yeni bilgilere ulaşmayı ve özümsemeyi önemsedim. 70 yaşına geldim, bilişim teknolojilerini izlemekten ve kullanmaktan vazgeçmiyorum. Bilgisayarım, akıllı telefonum ve kitaplarım olmazsa olmazlarımdır.
 

Kazanmayı başardığımı  düşünüyorum. Kazanmamı, kaybetmekten korkmayışıma borçluyum. Bir de tükenmeyen yaşama sevincime. Başarmak için kaybetmeyi göze almalısınız mutlaka.
 

Önemli olan, zirvelere tırmanman değil, önemli olan bulunduğun yerde mutluluğu araman ve bulunduğun yerde iz bırakmandır. Kendin için yaptığınla değil, toplum için yaptığınla kalıcı izler bırakabilirsin. Unutma yükseldikçe yalnızlaşırsın. Önce toplum demeli, kendinden önce toplumu düşünmeli ve toplumun içinde olmalısın.

Güneş battı diye, yeniden doğacağını bildiğimiz için üzülmediğimiz gibi, kaybedince de yeniden başaracağımızı düşünerek mutlu olabiliriz. Başarmak istemektir. Gönülden isteyin ardından başarı mutlaka gelir.
En çok kullandığım cümledir: "Sevgi ve bilgi paylaşıldıkça büyür" cümlesi. Paylaşılması için olması gerekir. Olmayan paylaşılmaz çünkü. Paylaşmak için, yüreğinizde sevgi, belleğinizde bilgi olmalı. Bilgiye ve sevgiye ulaşmak hiç zor değil.  Sevgiyi ve bilgiyi paylaşmak kazandırır.  Kin ve nefreti yüreğinden atmak insanı arındırır.  Kin ve nefreti yüreğinden atacaksın ki, sevgiye yer açılsın. Yüreğinde sevgi olanın sevgisi yüzüne vurur. Hani derler ya, "ne nur yüzlü adam" diye. Yüzünde ki nur yüreğindeki sevginin yansımasıdır. Yüreğinde kin ve nefret olan insanların bu durumunu yüzlerinden kolayca anlarsınız.  Yüzlerine ne kadar sevecen bir ifade vermek isterlerse istesinler bunu başaramazlar. Yüreklerinin karası yüzlerine vurur mutlaka.
 

Cesaretli olun. Cesaretsiz adam kör bıçağa benzer. Başarmak için cesaretli olmalısınız. Mutluluğa açılan kapıyı, korkuyu yenerek aralayabilirsiniz. Başarıya giden yoldaki aşmanız gereken ilk engel korkudur. Korkuyu aştığınızda yolunuz da açılır. Korkuyu yenmek için üstüne üstüne gitmeniz gerekir.
 

Yetenek ve cesaret birlikte olursa başarı gelir. Yeteneğiniz var, cesaretiniz yok. Yeteneğinizi boşa harcıyorsunuz demektir. Cesaretiniz var, yeteneğiniz yok. Cesaretinizin işe yaramadığını görürsünüz.
 
Ne tek başına yetenek ne de tek başına cesaret başarı getirir. Cesaret ve yetenek kuşun iki kanadı gibidir. Siz, tek kanatlı kuşun uçtuğunu gördünüz mü hiç?
 

Hayat mektebinde öğrendiğim en önemli gerçek, kimsenin senin  fırtınalarla nasıl başa çıktığınızla ilgilenmediğidir. İlgilendikleri tek nokta, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınızdır.  Nasıl yaptığınızdan çok ne yaptığınızla ilgilenirler. Herkes sonuca odaklanır.O zaman sende sonuca odaklanmalısın. Hedefini iyi belirlemelisin. Rotanı iyi çizmelisin.
 
Geri kalmış toplumların, geride oluşlarının tek nedeni zamanı akılcı kullanamayışlarıdır. Başarılı olmak istiyorsanız zamanı akılcı kullanın. Zamanın, en kıt kaynak olduğunu unutmayın.
 

Hayat mektebinde deneyerek öğrendiklerimi 70 yıllık birikimlerimi paylaştım bugün sizinle. Paylaşmanın güzelliğini ve yararını bir kez daha yaşayarak gördüm. Bilgiye ulaşmanın ve paylaşmanın keyfini birlikte yaşadım bu yazıyı yazarken. Ezberlemek yerine, öğrenmeyi öğrenin yeter. Bilgiye ulaşın ve paylaşın.
 

Yüreğinizden sevgi, belleğinizden bilgi eksik olmasın.


                                                                                                                

 
back to top