Yeni Kooperatifimiz CEMRE KONUT

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatifinin imzaları atıldı

CEMRE KONUT / LALE KULE

1+1 Küçük Konut, Büyük Rahatlık

CEMRE KONUT / LALE KULE

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatif toplantısından görüntüler

CEMRE KONUT / LALE KULE

Hedef Kilitlendi

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Mekanda yolculuk sağlayan bir kültür ve turizm projesidir

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Üye Kayıtlarımız Başlamıştır

OBASYA Projesi Yuntdağlarında kurulacaktır.

20 Temmuz 2017 Perşembe

ATATÜRK DÜNYANIN SEVDİĞİ LİDER


Yıllar önce Manastır kentine gitmiştim.


Gördüğüm büyük taş bir bina ilgimi çekmişti. Binanın önüne vardığımda, “Türkiye Cumhuriyeti`nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk bu binada okumuştur” yazıyordu. Atatürk’ün okuduğu lise müze haline getirilmişti. Binanın içinde Atatürk’ün fotoğrafları eşyaları sergileniyordu. Demokrasi ile yönetilen uygar ülkelerin birçoğunda Atatürk heykellerinin olduğunu biliyoruz. Tüm çağdaşlar unutulmuşken, Atatürk sevgisi ve saygısı yüreklerde yaşıyor. Atatürk, tüm dünyada sevilen bir devlet adamı, sevilen bir liderdir.

Atatürk haberleri her zaman ilgimi çekmiştir. Atatürk üstüne yazılanları okumak isterim her zaman.

Bir haftalık bir geziye katılan yakınlarımla haberleşiyoruz her gün. Prag kentinin 130 kilometre yakınındaki kaplıcaları ile ünlü Karlovy Vary kentine gittiklerinde Atatürk adını duyunca heyecanlandıklarını söylediler. Konu ilgimi çekince sorularımı sıralamaya başladım hemen. Edindiğim bilgileri bu köşede okuyucularla paylaşmak istedim...

Karlovy Vary şehrinin efsanesine göre, kral bir geyik vurmuş,  vurulan geyik yaralı olarak kaçmayı başarmış. Yaralı geyiğin şifalı sulardan içerek iyileştiğini gören kral, burada bir yazlık saray yaptırmış. Alman Kralı Carl, şifalı suların bulunduğu bu köye adını vermiş ve köşkler yaptırmış. Derken, bunu duyan diğerleri de koşarak buraya gelince, o devrin en güzel konak ve otelleri buraya inşa edilmiş. Şehirde sıcaklıkları 30-70 derece arasında değişen 12 termal kaynak bulunuyor. Bunlar her türlü hastalığa şifa olmaktaymış. 1918 yılında, Mustafa Kemal de tedavi amacıyla gitmiş bu kente. Atatürk’ün gittiği bu kente, Sigmund Freud, Karl Marx, Beethoven ve Mozart gibi birçok ünlünün de dinlenmek için tercih ettiği bu şehir, daha sonra koruma altına alınmış.

Şehrin başlangıç noktasındaki büyük bir otelin önünde otobüsten indikten sonra, ilk görülmesi gereken, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de bir zamanlar geldiği ve tam 38 gün kaldığı oteli oluyormuş. Atatürk’ün böbrek rahatsızlığı varmış. Çünkü buraya gelmeden önce bulunduğu yerde iki kere sıtmaya yakalanmış ve bundan kurtulmak için yoğun kinin aldığında böbrekler rahatsızlanmış. Aslında tedavi için daha fazla kalması gerekiyormuş ama şehzade Vahdettin Padişah olunca tedaviyi kesip erken yurda dönmek zorunda kalmış. Diğer ilginç bir olay ise, Atatürk’ün burada kaldığı sürede tuttuğu günlüklerdir ve bu günlükleri, yurda döndüğünde Afet İnan’a vermiş ve öldüğünde basılmasını istemiştir.  Bu günlüklerde büyük önder, Karlovy Vary’de geçirdiği günleri yazmıştır. Bu günlüklere internet ortamından ulaşıp okumak mümkündür.

Atatürk’ün kaldığı oda otelin birinci katındaymış. Çekler güzel bir plaket asmışlar odanın girişine. Aslında burada hep bir plaket varmış ama 1981 yılında yani UNESCO’nun o yılı Atatürk yılı olarak kabul ettiği yılda, Çekler buraya gayet güzel ve mermer bir plaket asmışlar. Plaket üstünde “Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Kemal Atatürk, burada kalmıştır” yazılıymış. Öğrendiğime göre, otel idaresi Atatürk’ün kaldığı bu odayı müşteriye açmıyor, öylece muhafaza ediyormuş. Odada, Atatürk ile ilgili fotoğraflar varmış.

Atatürk, yazımın başında belirttiğim gibi tüm ülkelerde saygı ve sevgi gören bir lider. Atatürk’ümüzün adını ve anısını onun gösterdiği bilimin aydınlattığı çağdaş uygarlık yolunda ilerleyerek, eserlerine sahip çıkarak, kurduğu cumhuriyeti ilelebet yaşatarak göstermeliyiz. 
back to top