Yeni Kooperatifimiz CEMRE KONUT

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatifinin imzaları atıldı

CEMRE KONUT / LALE KULE

1+1 Küçük Konut, Büyük Rahatlık

CEMRE KONUT / LALE KULE

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatif toplantısından görüntüler

CEMRE KONUT / LALE KULE

Hedef Kilitlendi

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Mekanda yolculuk sağlayan bir kültür ve turizm projesidir

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Üye Kayıtlarımız Başlamıştır

OBASYA Projesi Yuntdağlarında kurulacaktır.

8 Şubat 2018 Perşembe

GRİP SALGINI


Bu yıl grip yatağa düşürüyor.


3 Şubat 2018 Cumartesi gününden bu yana yataktayım. Doktora da gittim. Verilen ilaçları kullanıyorum. Daha bir süre daha işi gidemeyecek gibiyim. Aman dikkat alınacak ne önlem varsa alın, kalabalık yerlerden uzak durun. Dediğim gibi bu yılki  grip çok farklı. Doktorum, etkisi uzun sürecek, belki bir ay öksürmen devam edecek dedi.
Grip virüsünün bu yıl 1,5 ay erken geldiği söyleniyor. Çok bulaşıcı. Kas ağrısı yapıyor ve yatağa düşürüyor. Bu yıl ciddi bir grip vakasıyla karşılaşılabilir. Bu seneki virüs 2009 yılındakine benzediği, öldürücü değil ama çok bulaşıcı olduğu söyleniyor.
Grip olduğumu öğrenen arkadaşlarımla yaptığım görüşmelerden, salgının boyutunun genişlemekte olduğunu öğrendim. Bursa, İstanbul gibi illerde yoğunluk devam ediyormuş. Önümüzdeki günlerde Ankara ve İzmir'de grip yoğunluğu yaşanacak deniliyor. Kurak ve soğuk havada grip bir miktar azalırken, bilinenin aksine havanın biraz ılıması ve nem virüsü artırıyormuş. Grip virüsü sürekli değişiklik gösteren bir virüs olduğu için her yıl bir sonraki yılın virüsü tahmin edilerek yeni aşılar üretilmeli. Dilerim gribe karşı kalıcı bir aşı bulunur, dilerim çocuk felcinde olduğu gibi, gribinde kökü kazınır.

Gribin yatağa düşürdüğü birisi olarak söylüyorum, gribe yakalanmamak için gerekli önlemleri alın. Yatakta yatarken, grip konusunu araştırayım dedim. Hastalık yapan 2 tane virüs varmış, A ve B tipi. A tipinde en çok hastalık yapan 2 tipi bulunuyormuş. Birisi domuz gribi diye bilinen H1N1, diğeri de H3N2 virüsüymüş. Esas ölümlere yol açan H3N2 tipi virüsün yaptığı grip hastalığıymış.

Bu hafta bu köşede CHP Kurultayını yazmayı düşünüyordum. Grip konuyu değiştirdi ama yine de birşeyler yazmak istiyorum. CHP çok partili dönemde en büyük seçim başarısını Ecevit’in Genel Başkanlığı döneminde gösterdi. Halkın önüne, Halk sektörü, Demokratik Kooperatifçilik, Köy Kentler gibi projelerle çıktı. Sendikaların, Sivil Toplum Kuruluşlarının Kooperatiflerin desteğini almayı başardı.  Şimdi bakıyorum da, programında olmasına karşın ne kooperatifler, ne sendikalar, ne sivil toplum örgütleri CHP’nin ne söyleminde nede eyleminde var. Ecevit’in Liderliğinde, sivil toplum örgütlerinden, sendikalardan, kooperatiflerden temsilciler milletvekili olurdu, yönetici olurdu. Kooperatif Birliklerinin partili yöneticileri doğal delege olurdu.
Cumhuriyet tarihinde hep yeni partiler ya da yenileşen partiler şanslı olmuştur. Ecevit bir yenileşme hareketidir mesela. Ecevit öncülüğünde kurulan DSP de, birinci parti olmayı başarmıştır yeni bir parti olarak.

CHP’nin kısa sürede bir tüzük ve hemen ardından bir program kurultayı yapması gerekiyor.

Yönetiminde değişimi başaramayan CHP yeni bir söylem ve eylem gerçekleşemediğinde yine % 25 bandını aşamayacak yine umut olamayacaktır.

CHP içine düştüğü kısır döngüden kurtulmalı, CHP yenilenmeli. CHP yenilenemedi ama Siyaset yaşamına İYİ Parti yeni bir parti olarak katıldı. İYİ Parti’yi yeni olmasına karşın gelecek seçimlerde daha şanslı görüyorum. CHP köklü bir değişik yapmayı başarabilseydi keşke. 
back to top