Yeni Kooperatifimiz CEMRE KONUT

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatifinin imzaları atıldı

CEMRE KONUT / LALE KULE

1+1 Küçük Konut, Büyük Rahatlık

CEMRE KONUT / LALE KULE

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatif toplantısından görüntüler

CEMRE KONUT / LALE KULE

Hedef Kilitlendi

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Mekanda yolculuk sağlayan bir kültür ve turizm projesidir

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Üye Kayıtlarımız Başlamıştır

OBASYA Projesi Yuntdağlarında kurulacaktır.

3 Ağustos 2021 Salı

KÜRESEL ISINMA

Bill Gates için dünyanın en zengin adamı dersek yanlış olmaz. İnsanın varoluşunun ilk yıllarında güç denilince akla kaba kuvvet gelirdi. Daha sonraki çağlarda güç demek toprak sahipleri demekti. Yakın geçmişimizde güç denilince sanayiciler akla geliyordu. Günümüzde güç bilgi demektir. Örnek mi istiyorsunuz? İşte örnek: Bill Gates.

Ben Bill Gates gibi bilim adamlarına inanırım. Ve onları izlemeye çalışırım. Bill Gates bakın ne diyor: “Covid'den kurtulmak, küresel ısınmaya kıyasla çok daha kolay” Ne dersiniz? Sanırım küresel ısınma Covid'den daha çok can alacak. Ben buna adımın Mustafa olduğuna inandığım kadar inanıyorum.

Bill Gates’e göre, Covid-19 salgınından kurtulmanın, iklim değişikliğine kıyasla çok daha kolay olduğunu söylüyorum. İnanın çok daha kolay olacak. Covid'den aşı sayesinde kurtulacağız.  Ancak "İklim değişikliğini çözmek insanlığın başardığı en muhteşem şey olacak" diyor Gates.

"Pandemi sona erecek. Çünkü inanılmaz aşılar bulundu. Şimdi bu aşıları yaygınlaştırmaya ve yeni varyantlara uyarlamaya çalışıyoruz. İklim değişikliğine kıyasla bu çok daha kolay. Maalesef, iklim değişikliği bu yüzyılın sonunda, her yıl beş kat daha fazla ölüme neden olacak.” Bunu Bill Gates demiş olmasa üzerinde bu kadar durmaz ve gündemimin başına çivilemezdim.

Küresel ısınmaya karşı önlemleri acilen almak gerekiyor. Felaketlere hazırlık olmak gerekiyor. Depreme sağlam evler yaparak hazırlıklı olacağız. Covid’e karşı hızlı aşılanarak karşı koyacağız. Yangınlar bu ülkenin gerçeğiyse, her yıl bu felaketi yaşıyorsak. Önlemini baştan alacağız. Yangın söndürme filomuzu kuracağız. Yangını işbirliği yaparak bütün olanakları devreye sokarak seferberlik yaparak önleyeceğiz. Yangını başlamadan bitireceğiz.

Küresel ısınmayı da gündemimizin başına taşıyacağız. "Fiziki ekonominin tümünde yenilikçiliğe ihtiyacımız var. Çelik fabrikalarını, çimento fabrikalarını, elektriği ve ulaşımı değiştirmemiz gerekiyor. Sıfıra (karbon emisyonuna) ulaşmayı başarırsak bu, insanlığın şimdiye kadar başardığı en muhteşem şey olacak. Fiziki ekonominin tarihine bakınca, gelecek 30 yılda başaracağımız dönüşümlere benzer bir geçişi sağlayamadık. Bunun emsali yok.

Bunun için bir dizi yeniliğe gerek var. Öncelikle hükümetlerin bir Ar-Ge bütçesi olması gerekiyor. Sonra bu yenilikleri laboratuvardan alıp taşıyacak, yüksek risk içermesine rağmen destekleyecek bir sermaye girişimi gerekiyor. Büyük şirketlerin ortaklığı ve bu ürünleri satın alarak, hacmi artırıp fiyatları düşürecek birilerinin olması gerekiyor." Diyor Bill Gates.

“Şu anda karbon emisyonu yaratırken verdiğiniz zararı göremiyorsunuz. Önlem alınmazsa, ölümler beş kat artacak. İklim değişikliğinde hükümet politikaları olmazsa inanılmaz bir felaketi önlememiz mümkün değil.” Diyen Bill Gates, seyahatlerini kendi kazandığı parayla aldığı özel uçaklarıyla yapıyor. Ancak bu uçaklarında biyoyakıt kullandığını, yakıtına üç kat fazla para ödediğini ve karbon izini sıfırlamak için yedi milyon dolardan daha fazla para ödediğini söylüyor.

Küresel ısınmayı kitap yazarak gündeme taşıyan Bill Gates’e kulak vermeliyiz.  Fişleri güneşe takmalıyız. Fosil yakıtlar yerine daha çok elektrik kullanmalıyız. Daha çok kullanmak için de daha çok üretmeliyiz.

Bir güneş ülkesinde yaşıyoruz. Konutlarımızı güneşle ısıtıp güneşle soğutmak için projeler üretmeliyiz.

Havayı suyu kirletmeden su kaynaklarımızı akılcı kullanmalıyız. Suyu akılcı kullanma sorununa yoğunlaştım bu aralar, kitap çalışması iyi gidiyor. Su için yazacağım kitapta, küresel ısınmaya da değinmeliyim elbet.

Yazıma son noktayı koymadan bu aralar sürekli yaptığım çağrımı tekrarlayayım: Lütfen çok su ve bakım isteyen çim ekmekten vazgeçelim. Lütfen çim yerine az su isteyen yer örtücüleri tercih edelim. Ve lütfen, orman içi yolların kıyılarına ve şehir içindeki yollarımıza yangına karşı bariyer oluşturan, kolay tutuşmayan ve fazla bakım istemeyen zakkum dikelim…

Lütfen küresel ısınmaya karşı önlem alalım…
 
back to top