Yeni Kooperatifimiz CEMRE KONUT

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatifinin imzaları atıldı

CEMRE KONUT / LALE KULE

1+1 Küçük Konut, Büyük Rahatlık

CEMRE KONUT / LALE KULE

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatif toplantısından görüntüler

CEMRE KONUT / LALE KULE

Hedef Kilitlendi

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Mekanda yolculuk sağlayan bir kültür ve turizm projesidir

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Üye Kayıtlarımız Başlamıştır

OBASYA Projesi Yuntdağlarında kurulacaktır.

31 Aralık 2020 Perşembe

BENİM BİR ÖZLEMİM VAR

31 Aralık 2020 Perşembe akşamı evlerimize kapanacağız. Evde olacağımız günleri okuyarak fırsata dönüştürebiliriz. Ben öyle yapmaya çalışacağım. Kitap okuyacağım. 2021 yılı için hayaller kuracağım. Proje başlıkları saptayacağım. Planlama yapacağım. Özlemlerimi yazacağım alt alta ve bir çalışma planı yapacağım.

Evde yazılar yazacağım. Bu yeni yılı için yazdığım ilk yazı alacak, hemen ardından ikincisi hatta üçüncüsü gelecek.

Benim bir özlemim var diyorum. Hangimizin yok ki, hepimizin özlemleri var. Düşünüyorum da, beni hayata bağlayan bu özlemlerimdir diyorum.

Benim bir özlemim var. Ne mutlu özlemi olanlara, ne mutlu içinde özlem büyütenlere, ne mutlu özlemim gerçekleşsin diye emek verenlere çalışanlara.

Martin Luther King’in 28 Ağustos 1963’te yaklaşık 200 bin kişiye hitap ettiği Lincoln Meydanı’nda gerçekleştirdiği “Bir Hayalim Var” isimli konuşması tarihe geçen unutulmaz anlardan biridir. King bu konuşmayı yaptığında, ben 18 yaşında, özlemleri olan, yurdunu seven, ülkemizde ve dünyada olanla bitenle ilgilenen bir delikanlıydım. King’in konuşmasının Dünya’da yarattığı etkiyi biliyorum. Sonradan bu konuşmadan esinlenerek şarkılar bile yapıldı.

King, bu konuşmasında genel olarak insan hakları, eşitlik ve özgürlük mücadelesini etkili biçimde öne çıkarıyordu.

“Bir Hayalim Var” diye başlamıştı konuşmasına.

Konuşmasının bir yerinde “Bir rüyam var. Gün gelecek, bu ulus ayağa kalkıp kendi inancını gerçek anlamıyla yaşayacak. Şunu kendinden menkul bir gerçek kabul ederiz ki, bütün insanlar eşit yaratılmıştır. Gün gelecek, eski kölelerin evlâtlarıyla eski köle sahiplerinin evlâtları, Georgia'nın kızıl tepelerinde kardeşlik sofrasına birlikte oturacaklar. Gün gelecek, Mississippi eyaleti bile, adaletsizliğin ve baskıların sıcağıyla bunalıp çölleşmiş olan o eyalet bile, bir özgürlük ve adalet vahasına dönüşecek. Gün gelecek, dört küçük çocuğum, derilerinin rengine göre değil, karakterlerine göre değerlendirildikleri bir ülkede yaşayacaklar.” diyordu.

Evde kalacağımız 4 günlük süre içinde tarihe geçen King’in konuşmasını tümünü bulun okuyun ve okutun derim.

Hepimizin hayalleri özlemleri var. Özlemlerimiz ortak hale gelirse,  hepimizin hatta tüm insanlığın ortak özlemi haline gelirse, gönülden söylenirse inanın gerçekleşir.

Benim bir özlemim var: Silahlardan, savaştan arınmış bir dünya istiyorum.

Benim bir özlemim var: Silah üretimine ayrılan kaynaklar insanlar için harcanırsa bir tek aç insan kalmaz.

Benim bir özlemim var: Suları, denizleri, havayı özetle doğayı kirletmesek, ormanları tüketmesek, dünya yaşanası bir cennet olur…

Benim bir özlemim var: Silahlanmaya harcadığımız kaynakları sağlık için harcasak tüm hastalıkların kökü kazınır.

Benim bir özlemim var:  Savaşlar bitsin, barış gelsin.

Benim bir özlemim var: Emperyalist ülkelerin halkları ayağa kalksın. Bir tek emperyalist ülke kalmasın.

Benim bir özlemim var: Tüm insanlar kardeştir densin. Ayrımcılık bitsin.

Benim bir özlemim var: Bırakın dünyayı sevgi yönetsin, korkular sinsin.

Benim bir özlemim var: Barıştan kardeşlikten dayanışmadan yana tüm özlemler gerçekleşsin.

Benim özlemlerim hepimizin özlemi biliyorum. Bu özlemlerin gerçekleşmesini emperyalistler önlüyor biliyorum. Onların sayıları az, biz barıştan kardeşlikten dayanışmadan yana olanlar daha fazlayız. Bir gerçek var. Onlar örgütlü biz dağınığız.

Benim özlemim barıştan kardeşlikten dayanışmadan yana olanların Martin Luther King gibi sesini yükseltmesidir.

2021 yılı sesimizi yükselttiğimiz dayanışmamızı güçlendirdiğimi bir yıl olsun.

2021 HAYDİ GEL ARTIK

2020’den bıktık. 2021 haydi gel artık…

2021’i düşünüyorum gözlerim açık. Milletin “aşı geldi, aşı oldum” deyişini duyuyorum. Koronasız günler olsun istiyorum. Çekişme yerini dayanışmaya, kavgalar yerini barışa bıraksın istiyorum. En önemlisi bir masa kurulsun, masada, iktidarı muhalefeti tüm siyasi partiler olsun bu ülkenin bugünü yarını konuşulsun istiyorum. Tartışarak kararların alınmasını, alınan kararlara tartışmasız uyulmasını bekliyorum. Bir özlemim var benim: çağdaş demokrasi istiyorum.

Korona salgını nedeniyle bu yılbaşını evde geçireceğiz. Tüm eğlence yerleri kapalı olacak. Sokağa çıkamayacağız. Evde bile olsak toplanıp kutlama yapamayacağız. Ben ne yaparım diye düşünüyorum. Ne yapayım, evde kalmayı fırsata dönüştürmenin yollarını ararım. Kitap okurum. Haftada bir yazı yazıyordum, evde olunca daha sık yazarım. Paylaşımlar yaparım, başarabilirsem Facebook üzerinden canlı yayın yaparım. Sorular alırım yanıtlamaya çalışırım.

2020 yılına girerken yazdıklarıma bakıyorum şimdi. Kanal İstanbul, Libya’ya asker gönderme ve yerli otomobil tartışmalarıyla 2019’u geride bırakmışız. Bu yıl bu tartışmalara korona eklenmiş, diğerleri yine gündemde. 2021’de de aynı tartışlalar sürecek. Bir çevreci olarak elektrikle çalışacak yerli otomobilimizi gerçekten söylüyorum çok beğenmiştim. Allah ömür verirse, ilk üretilenlerden birini almak isterim demiştim.

2020 yılında Almanların Manisa’da otomobil fabrikası kuracağı uzun süre gündemde kalmış, arsa ve konut fiyatlarının yükselmesine neden olmuştu. Fabrikanın açılacağını çok konuştuk ama açılmaktan vazgeçildiğini hiç dillendirmedik.

2019 yılı sonunda, ben en çok yeni yılın barış kardeşlik dayanışma getirmesini diliyorum demişim ama dileğim tutmamış. Bugünde aynı dileği tutacağım yine…

2020 yılı düşünülmeyeni düşündüğümüz,  yapılmayanı yaptığımız, kardeşçe kucaklaştığımız,  ortaklaşa çalıştığımız, hakça paylaştığımız güzel bir yıl olsun demişim ama olmamış.

Yaklaşık 7 yıldır, cuma günleri Radyo Hiraş'ta Manisa'da Yaşam Programını yapıyoruz Sayın Rıfat Uygur'la birlikte. Radyo Programına köşe yazımla başlıyoruz. Köşe yazımın Hale Taştekin’in güzel sesiyle ayrı bir önem ve ayrı bir anlam taşıdığını düşünüyorum. Yeni yılda Manisa’da Yaşam Programının da devam etmesini dilerim. Kadromuz gerçekten çok iyi, gençlerle çalışmak çok keyifli oluyor. Yayın kalitemiz çok gelişti. Youtube üzerinden yayın yapmaya başladık. Programımızın 2021 yılında da sürmesini diliyorum.  

Yeni yılda da güler yüzlü yazılar ve güler yüzlü programlar yapmak istiyoruz. Buna hepimizin ihtiyacının olduğunu düşünüyorum. Germek ve gerilmek istiyorsanız binlerce haklı neden bulabilirsiniz. Ancak gerilmek insanı huzursuz ediyor; mücadele gücünü azaltıyor. Germeyin gerilmeyin. Güne gülümsemeyle başlayın…

Yazılarımda bir gün geçmişin gizemine, bir gün günümüzün gerçeklerine, bir gün geleceğin düşünü kurmaya yöneliyorum.  Geçmişe ve geleceğe ilişkin kurgular yapmaya çalışıyorum. Yazmayı seviyorum. Aslında sevdiğim yazmak değil. Sevdiğim paylaşmak. Yazarak düşüncelerimi paylaşabildiğim için yazıyorum.  İnsanın okunduğunu düşündükçe yazma isteği artarmış. Benim de öyle oluyor.

45 yıldır aralıksız kooperatifçilik yapıyorum. 2021 yılının kooperatifçiliğe yeniden bir kapı aralamasını diliyorum. 2021 yılında kadın kooperatiflerinin çoğalacağını düşünüyorum. Bakarsınız Manisa’mızda bir kadın kooperatifleri birliği bile kurulur. Neden olmasın, kadınlarımız iş birliği ve dayanışma yapmayı biliyorlar. Bir kooperatifçi olarak bana düşen görev yeni kooperatif kurmak isteyenlere gönüllü danışmanlık olacaktır.

Kentimizde turizmin gelişmesi için başlayan çalışmaların 2021 yılında da sürmesini diliyorum. OBASYA’da geçmişten geleceğe uzanan yeni köprüler kurmak için projeler yapmayı sürdürüyoruz. 2020 yılında yaptığımız iki projede kabul edildi. Zafer Kalkınma Ajansı’nın hibe desteği ile Obasya Ekolojik Yaşam Merkezi, AB’den aldığımız hibe desteği iye Kültür Sınır Tanımaz adlı projelerimizin uygulamasını 2021 yılı içinde yayacağız.  Kentimizde turizmin gelişmesine katkılar yapacağız. AFAD konusunda başlattığımız çalışmaları sürdüreceğiz. Obasya’yı AFAD için eğitim ve geçici barınma alanı yapma konusunda yeni çalışmalar başlatacağız.

2021 yılı defter dürme yılı olmalı. Kovid-19’un defteri dürülmeli. Çekişmeler bitmeli dayanışma başlamalı. Tüm sıkıntılar geride kalmalı. Kalkınma için yeni bir seferberlik başlatılmalı.

Yeni Yılınız Kutlu Olsun…

 
back to top