Yeni Kooperatifimiz CEMRE KONUT

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatifinin imzaları atıldı

CEMRE KONUT / LALE KULE

1+1 Küçük Konut, Büyük Rahatlık

CEMRE KONUT / LALE KULE

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatif toplantısından görüntüler

CEMRE KONUT / LALE KULE

Hedef Kilitlendi

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Mekanda yolculuk sağlayan bir kültür ve turizm projesidir

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Üye Kayıtlarımız Başlamıştır

OBASYA Projesi Yuntdağlarında kurulacaktır.

23 Mayıs 2018 Çarşamba

SEÇ BENİ SEÇEYİM SENİSeç beni seçeyim seni. Sev beni seveyim seni.

Milletvekili adayları genel olarak iki biçimde belirleniyor. Ya, delegeler belirliyor. Ya da partinin genel başkanı belirliyor.

Delege belirlerken ne düşünüyor: Oy verdiğim adayı iyi tanıyor muyum? Oy verdiğim aday seçildiğinde ilişkilerim nasıl yürür? İstediğim zaman gidip kapısını çalabilir miyim? İşim düşse yaptırabilir miyim? Oy verdiğim aday adayı seçilirse kendime ve kentime yararı olur mu? Ve son olarak seçtiğim adayın ülkeme ve partime yararı olur mu? Diye düşünür bence.

Ön seçimle belirlenen aday, kendini delegelere karşı sorumlu sayar? Yine önseçimle seçilebilmek için partili delegelerle, partililerle ve hemşerileriyle iyi ilişkilerini sürdürmek, hafta sonlarını ve tatil günlerini kentinde geçirir. Partinin kurultaylarında, delegelerin sesini dinler, oyunu ona göre kullanır. Sev beni seveyim seni ilişkisi devam eder.

Adayları genel başkan belirliyorsa, “seç beni seçeyim seni” ilişkisi devreye girer. Genel başkanın belirlediği adaylar yeniden seçilebilmek için genel başkan ne derse onu yaparlar. Genel başkanın çevresinde dolanırlar. İllerine fazla gitmezler, Bilirler ki kendisini seçen ve gelecek seçimlerde seçecek olan genel başkandır. Bu tür partilerde hizipte olmaz. Bu tür partilerde lider ne derse o olur. Partinin tek hakimi, partinin lideridir.

Eğer siz tek amacı milletvekili olmak olan birisiyseniz ve adayları parti delegeleri tarafından belirlenen bir partiden milletvekili olmak istiyorsanız, zamanınızın çoğunu kendi ilinizde geçirmeniz, partili delegelerle yakından ilgilenmeniz gerekir.
Eğer siz, adayları genel başkan tarafından belirlenen partinin milletvekili olmak ve bunu sürdürmek isterseniz, genel başkanın çevresinden ayrılmamanız, mitinglerinde, önlerde olmanız, her fırsatta genel başkana raporlar vermeniz gerekir.

“Seç beni seçeyim seni” kuralı gereği, sizi seçen genel başkanı seçmeniz, başınızın üstünde tutmanız, her dediğini yapmanız gerekir. Ne kolay değil mi? Seç beni seçeyim seni…

Milletvekili adaylarının genel başkan tarafından belirlendiği partilerde, parmaklar birlikte kalkar birlikte iner. Bu tür partilerde, genel başkan adayının karşısına başka aday çıkmaz. Bu tür partilerde, il başkanları önce atanır sonra seçilir. Ve seçimlere tek liste ile gidilir.

Manisa’da yakından tanıdığım Manisa Milletvekili Sayın Selçuk Özdağ, adayın partili delegeler tarafından belirlendiği bir partinin milletvekili gibi çalıştı. Ancak tek seçici olan lider kendisine listede yer vermedi. Ben çalışmasına bakarak ön sıralarda yer bulur diyordum. Genel başkanların, aklına aklımız ermiyor, erseydi zaten genel başkan olurduk.

Bu seçimde CHP adaylarını Kılıçdaroğlu belirledi ya, göreceksiniz önümüzdeki kurultayda karşısına aday çıkmayacak. Kılıçdaroğlu’nun seçtikleri, Ankara’da Kılıçdaroğlu’nu seçecek. Seç beni seçeyim seni kuralı işleyecek.
 
back to top