Yeni Kooperatifimiz CEMRE KONUT

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatifinin imzaları atıldı

CEMRE KONUT / LALE KULE

1+1 Küçük Konut, Büyük Rahatlık

CEMRE KONUT / LALE KULE

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatif toplantısından görüntüler

CEMRE KONUT / LALE KULE

Hedef Kilitlendi

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Mekanda yolculuk sağlayan bir kültür ve turizm projesidir

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Üye Kayıtlarımız Başlamıştır

OBASYA Projesi Yuntdağlarında kurulacaktır.

6 Ocak 2022 Perşembe

SIRA DIŞI İNSANLAR

Sıra dışı insanların sayısı çok değildir. Sıra dışı insanları düşündüğümde, yeşillendirme deyince nasıl aklıma Manisa Tarzanı geliyorsa, tasarruf denilince de Rahmetli Vali Refik Arslan Öztürk geliyor. Valimi düşününce de, Vali Bey kitabını yazan Saygı Öztürk geliyor aklıma.  Yardımsever kişi denilince da akılınıza gelenler oluyordur elbet benim aklıma Rahmetli Cemal Ergün geliyor. Bütçe yönetimi denilince de, bu konuda ödüller alan ilk sıralarda sayılan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Cengiz Ergün geliyor hemen aklıma. Saydıklarımın tümü sıra dışıdır. Ve her sıra dışı insan gibi onlarında adları ve anıları hep gönüllerde yaşayacaktır.

Yazmakta olduğum köşe yazısında, Refik Arslan Öztürk, Saygı Öztürk, Cemal Ergün ve Cengiz Ergün adlarını sıkça kullanacağım.

TASARRUF ŞART

Yazımda tasarrufa öncelik vereceğim. İhtiyaç fazlası olan her istek, yapılan her gereksiz harcama yaşanabilir bir dünya ve yarınlar için gerekli kaynakları bugünden tüketmektir. Özellikle kaynakların azaldığı dünyamızda tasarruf şart.  Tasarruf öncelikle bir etik anlayışın sonucudur. Tasarrufta geleceği düşünerek şimdiden planlama yapmayı gerektiren bir bilinç vardır.

Tasarruf ya da birikim, yeni yatırımlar yapmak için kenara para koymak, ya da var olanı gerekli olan yerde gereken biçimde akıllıca kullanmaktır. Bugün yapacağınız tasarrufla yarın yeni yatırımlar yapabilirsiniz. Günlük dilde ise tasarruf sıklıkla, masrafları kısmak anlamına gelmektedir. Tasarrufun devlet parasını akılcı biçimde kullanmanın ustası ve öğretmeni Rahmetli Valimiz Refik Arslan Öztürk’tür. Sayın Öztürk’ün nasıl bir tasarrufçu olduğunu, kardeşinin “Ağlayarak Yazdım” dediği Vali Bey kitabından öğrenebilirsiniz. Kitap ben bu yazıyı yazmaya başlamadan önce onuncu baskısını yapmıştı. Okumadıysanız mutlaka okuyun hatta okuduktan sonra verin yakınlarınız da okusun.

TİCARET VE SANAYİ ODAMIZ KİTAP HEDİYE ETTİ

2021 Aralık ayının son Salı gününde yaptığımız Manisa Ticaret ve Sanayi Odasının son aylık meclis toplantısında, MTSO Başkanı Sayın Mehmet Yılmaz hepimize Saygı Öztürk’ün yazdığı Vali bey kitabını hediye etti. Bana hediye edilen kitabı bende bir arkadaşıma hediye ettim çünkü daha önce alıp okumuştum. Bu duyarlı davranışı nedeniyle Sayın Mehmet Yılmaz’a gönülden teşekkür ediyorum. Keşke dostlarına kitap hediye edenlerin ve okuyanların sayısı çoğalsa, ne güzel olur değil mi?

Tasarrufu cimrilikle karıştırmamak gerekir. Tasarruf israfı önlemektir dinimize göre de “israf haramdır.”

BÜTÇE YÖNETİMİNDE CENGİZ ERGÜN HER ZAMAN ÖNDE

Tasarruf etmek kadar bütçeyi iyi kullanmakta önemlidir. Bu konuda Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Cengiz Ergün çıkıyor ortaya. Bütçenin yönetimi tasarruf kadar önemli oluyor işletmeler için.

YARDIMSEVER CEMAL ERGÜN

Gelelim, neden Rahmetli Cemal Amcadan (Cemal Ergün) söz ettiğime, Cemal amca, planlı programlı, yardımsever sevilen bir hemşerimizdi. Vali Bey kitabında da adı geçiyor. Yardımseverliğinden söz ediliyor.  Vali kitabında, benim adımda sıkça geçiyor. Saygı Öztürk’le bu kitap nedeniyle tanıştık. Bana,
“Vali Bey kitabını yazmaya karar vermemde sizin yazdıklarınızın çok etkisi oldu” dedi. Ben sevdiğim saydığım rahmetli valimiz Refik Arslan Öztürk’le ilgili içten gelen düşüncelerimi, aramızdan ayrılışının bana verdiği acıyı yazdım, adı ve anısı yaşatılsın istedim sadece.  Evet, aynen böyle, güzel insanların adları ve anıları hep yaşatılmalı.

VALİ BEY KİTABINDA CEMAL ERGÜN’DE VAR

Vali Bey kitabında, Cemal Ergün’ün adının geçtiği bölümü noktasına virgülüne dokunmadan aynen aktarıyorum. Beni etkileyen gözlerimi yaşartan tasarrufu ve ülkesini seven iki insanın rahmetli Cemal Amcanın ve rahmetli valimiz Refik Arslan Öztürk’ün örnek davranışlarıdır. Valinin görev aşkını, Cemal Amcanın toplum kalkınmasına ve eğitime verdiği önemi görüyoruz. Yazarken Saygı Öztürk hem ağlamış hem yazmış bende okurken ağladım Vali Bey kitabını.

Okumanızı önerdiğim Vali Bey kitabından bir bölüm:

Yarım saat sonra Manisa'dan ayrılıyordu. Milli Eğitim müdürüne, “Cemal Amca'ya gidelim" dedi. Vali Refik Arslan Öztürk, evinden yürüyerek valiliğe giderken, önce İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne uğruyor, Müdür Hasan Özdemir ve arkadaşlarıyla eğitim yatırımlarını konuşuyor, iş insanlarını okul yaptırmaya ikna etmek için ziyaretlere gidiyordu. Bundan da önemli sonuçlar alıyordu. Milli Eğitim Müdürü Hasan Özdemir, "Şimdiye kadar yedi valiyle çalıştım. Refik Valim kadar eğitime önem veren kimseyi görmedim" diyor ve çok duygulandığı şu olayı anlatıyordu:

O dönem Manisaspor başkanı, şimdiyse Manisa Büyükşehir Belediye başkanı olan Cengiz Ergül’ün babası, Cemal Bey'i Vali Bey ziyaret etmiş ve ona da okul yapması için ricada bulunmuştu. Vali Bey, bu ziyaretleri bir değil, birkaç kez yapar, sonuç da alırdı. Bu sayede iline en çok okul kazandıran vali olmuştu.
Manisa Valiliği'nden ayrılıyordu. Yarım saat sonra tören yapılacaktı. Valiliğin önü onu uğurlamak için gelen vatandaşlarla, kamu görevlileriyle doluydu. Vali Bey'in yanına gittim. Bana, "Cemal Bey'in okul yaptırması işinde bir gelişme var mı?" diye sordu. Kendisine, “Henüz karar vermiş değil ama umut ışığı var" karşılığını verince, "Hemen Cemal Amca'ya gidelim, ilden ayrılırken hem Allahaısmarladık derim hem de okul yapımı için belki söz alırım" dedi.

Yarım saat sonra Manisa'dan ilişiğini kesecek valinin, ile yeni bir okul kazandırmak istemesi beni çok duygulandırdı. Vali Bey, Cemal Bey'le konuşurken arsasını verdikleri yerin okula büyük ihtiyacı olduğunu belirtti ve ondan okul yaptırma sözünü aldı. O kadar mutlu olmuştu ki anlatamam. Vali Bey, Cemal Bey'e sarıldığında, Manisa'ya yeni bir okul kazandıracağı için mutluluktan gözyaşı döküyordu. Kapının önüne çıktığımızda, "Şimdi çok rahatladım. Okul yapımıyla ilgili bana zaman zaman bilgi verirseniz çok mutlu olurum müdür bey" dedi.

Vilayet önüne geldiğimizde valiye uğurlamaya gelenler onun son dakikada bile Manisa'ya hizmet için çırpındığının farkında değildi. Vali Bey'in son yatırımı eğitime oldu. Cemal Bey, okulu hemen yaptırdı. Her konuşmamızda Vali Bey'i andık.

Sıra dışı insanların adları ve anıları hep yaşatılacaktır. Ne Rahmetli Vali Refik Arslan Öztürk nede Cemal Ergün gibi yardım sever insanlar unutulacaktır. Sevgileri ve anıları hep yüreklerimizde yaşayacaktır. Toplumun sıra dışı insanlara çok ihtiyacı var…

 
back to top