Yeni Kooperatifimiz CEMRE KONUT

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatifinin imzaları atıldı

CEMRE KONUT / LALE KULE

1+1 Küçük Konut, Büyük Rahatlık

CEMRE KONUT / LALE KULE

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatif toplantısından görüntüler

CEMRE KONUT / LALE KULE

Hedef Kilitlendi

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Mekanda yolculuk sağlayan bir kültür ve turizm projesidir

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Üye Kayıtlarımız Başlamıştır

OBASYA Projesi Yuntdağlarında kurulacaktır.

24 Mayıs 2023 Çarşamba

RAHMİ AŞKIN TÜRELİ

25 Mayıs 2023 Perşembe günü bugün saat 12.00’de Etv’de yapmakta olduğum programda konuğum 14 Mayıs’ta yapılan seçimde İzmir 2. Bölgeden Milletvekili seçilen Sayın Rahmi Aşkın Türeli. Türeli ile 14 Mayıs’ta yapılan seçimi öncesini, sonrasını ve 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimini konuşacağız. 

İKİ KENTE DAYANIŞMA YAKIŞIR

İzmir ve Manisa’yı bir büyük kentin iki önemli yerleşimi olarak gördüğümü, Manisa’da yatırım yapacak olanların, İzmir gerçeğini, İzmir’de yatırım yapacak olanların Manisa gerçeğini göz ardı etmemelerini gerektiğini söylerim hep. Bu iki önemli kente yarışma değil, dayanışma yakışır. Manisa İzmir’e birçok ilçesinden daha yakındır. İzmir’de Manisa’ya Manisa’nın birçok ilçesinden daha yakın. Türkiye, İzmir ve Manisa gibi birbirine yakın ve yoğun ilişkiler içinde olan başka iki il yok. İzmir’de oturup Manisa’da çalışan, Manisa’da oturup İzmir’de çalışan çok dostum var. Ben ve tanıdığım birçok kişi sürekli olarak İzmir’e gelir gideriz. Bazen iş için geliriz, bazen de sadece sahilde oturmak dostlarla buluşmak için de geldiğimiz olur. 

***

47 yıldır aralıksız kooperatifçilik yapıyorum. Tariş’te Bakanlık Murakıplığı görevinde bulundum. İzmir’de Köy Kalkınma ve Tarımsal Amaçlı Kooperatiflerde, Konut Yapı Kooperatiflerinde yöneticilik yapanlarla tanışırız. Karşılıklı olarak ziyaretlerde bulunuruz. Tüm bunları değerlendirdiğimizde, İzmir ve Manisa’ya çekişme yarışma değil dayanışma yakışır diyorum. 

ATATÜRK KOOPERATİFÇİ BİR ÖNDERDİ

47 yıldır aralıksız kooperatifçilik yapan bir kişi olarak konuğuma kooperatifçiliğe bakışını da soracağım elbet. Atatürk kooperatifçi bir önderdi. Ecevit kooperatifleri dilinden düşürmezdi. CHP programında da kooperatifçiliğin olduğunu biliyorum. 

KENDİMİ PROJECİ KOOPERATİFÇİ OLARAK TANIMLARIM

Bana kendimi tanımla deseler, projeci kooperatifçi olarak tanımlarım. Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi Kırsal Konaklama Tesisiyle, Ekolojik Yaşam Merkeziyle, Zaman Geçidi Müzesiyle Türkiye’de örnek gösterilen bir proje, tesislerimize Manisalılardan çok İzmirliler geliyor. Ancak üzülerek belirtmeliyim ki, Manisa Milletvekilleri çok duydukları Obasya’ya gelme zahmetinde bile bulunmadılar. Bu konuda derdim büyük ancak gün dertleri paylaşma günü değil, sevgiyi ve bilgiyi paylaşarak büyütme ve sandıkta buluşma günüdür. 

***

Konuğumu tanıtmadan önce, kendimi konuğuma tanıtayım diye yazımı uzattığımın farkındayım.

2011-2015 yılları arasında CHP İzmir Milletvekili olan Türeli, 14 Mayıs’ta yapılan seçimde yeniden Milletvekili seçildi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda üyelik ve CHP Grup Sözcülüğü görevlerinde bulundu.

***

Türkiye İş Bankasında 2017-2020 yılları arasında Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Türeli, CHP-Ekonomi Masası Üyeliği ve Sekreterliği görevlerini yürüttü. Türkiye ekonomisinin makroekonomik dengeleri, kriz, sanayileşme, tarım, işsizlik ve yoksulluk konularında yapılmış çalışmaları ve yayımlanmış makaleleri bulunmaktadır.

RAHMİ AŞKIN TÜRELİ’NIN KISA ÖZGEÇMİŞİ

Konuğum Rahmi Aşkın Türeli, 15 Ekim 1963'te Amasya Merzifon'da doğdu. İktisatçı, Plancı; AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümünü bitirdi. Yüksek Lisansını ABD'de Güney Kaliforniya Üniversitesi Ekonomi Bölümünde yaptı. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatında planlama uzmanı olarak çalıştı. ODTÜ'de yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ekonomi dersleri verdi. Türkiye ekonomisinin makroekonomik dengeleri, kriz, sanayileşme, işsizlik ve yoksulluk konularında çalışmalar yaptı. Mülkiyeliler Birliği II. Başkanlığı ve Onur Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.  Mülkiye Araştırma Merkezinin Kurucu Başkanlığını yaptı. İzmir Kültür ve Dayanışma Derneğinin ve Ege illeri dernek ve vakıflarının oluşturduğu EGEM Platformunun başkanlıkları görevlerinde bulundu. Ankara'daki Ödemişliler Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Balkan İktisadi Araştırmalar ve Sosyal Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi ve İzmir BAL-GÖÇ Derneği Ankara Temsilcisi olarak görev yaptı. İngilizce bilen Türeli, evli ve 1 çocuk babasıdır.

OYLARIMIZA SAHİP ÇIKACAĞIZ

Sayın Türeli ile iyi bir söyleşi yapmanın ötesinde, iyi bir işbirliği de başlatacağımızı ve sürdüreceğimizi düşünüyorum. 28 Mayıs’ta sandığa gideceğiz. Kendimiz gitmekle kalmayacağız, 14 Mayıs’ta oy kullanmayan tanıdıklarımızı, komşularımızı da sandığa götüreceğiz ve oylarımıza sahip çıkacağız. Etkin yurttaşlar olarak soracağız, sorgulayacağız ve katılacağız. 

KATILIM OLMADAN ATILIM OLMAZ.  NOKTA! 


 

 
back to top