Yeni Kooperatifimiz CEMRE KONUT

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatifinin imzaları atıldı

CEMRE KONUT / LALE KULE

1+1 Küçük Konut, Büyük Rahatlık

CEMRE KONUT / LALE KULE

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatif toplantısından görüntüler

CEMRE KONUT / LALE KULE

Hedef Kilitlendi

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Mekanda yolculuk sağlayan bir kültür ve turizm projesidir

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Üye Kayıtlarımız Başlamıştır

OBASYA Projesi Yuntdağlarında kurulacaktır.

30 Kasım 2022 Çarşamba

ENGELSİZ İYİLEŞME

Bugün 1 Aralık Perşembe, saat 12.00’de her Perşembe olduğu gibi yine Etv’de programım var. Farklı konular ve konuklarla birlikte oluyoruz ANLATI-YORUM programında. Bu hafta konuğum Mahperi Serpil Dede. Engelsiz İyileşme üzerine konuşacağız Sayın Mahperi Serpil Dede ile. Kendisini tanıma çalışmalarını dinleme fırsatı bulduğum için mutluyum. Dinlediklerim ilgimi çektiği için, Etv. İzleyicileriyle de paylaşalım diye programıma konuk ediyorum Serpil hanımı. 

***

Serpil Dede kendisini sürekli olarak yenileyen, öğrendiklerini paylaşmayı seven bir hemşire. Engelsiz İyileşme üzerine sunumlar yapıyor, iyileşmede sanatı kullanıyor. “İç dünyamızı rahatlıkla ortaya koyabildiğimiz kendimizi özgür ve özgün ifade biçimimizdir sanat” diyor.  Sağlığı da “Sağlık bireyin ruhsal fiziksel ve sosyal bir iyilik halidir.” Şeklinde tanımlıyor.

***

Program öncesinde uzun bir söyleşi yaptık, Serpil hanımla, konuşmasından not aldıklarımı programda ayrıntılı olarak konuşmak istediklerimi paylaşıyorum özetle: “Sanat, her insan için önemi olmakla birlikte, özel koşul gösteren bireyler ve ailelerinde ise bir tedavi gereksinimidir. Bu nedenle farklı atölye çalışmaları kapsamında üretkenliği içeren iş uğraş terapileri elzemdir diyerek bu önemli konuya özen gösteriyorum.” 

***

Serpil hanımın otizmli bir oğlu var. Oğlunu mutlu etmek için yaptıklarını yapılması gerekenleri dinledim kendisinden. Bu konuyu da konuşabiliriz televizyon programında.

***

Otizm Vaka Yöneticisi Serpil Dede, Manisa Otistik Bireyler ve Engelsiz Aileler Derneği Başkanlığı görevini de sürdürüyor. Ve kendisini sanat terapisti olarak tanımlıyor. “Terapi bireyin içinde ilgili ve ilişik olarak tuttuğu gürültülü sessizlikleri tekrar dışa vurup sorunlarını azaltmayı hedeflemiş bireysel bir yöntemdir. Vakaların hayal dünyasını bir araç olarak kullanan psikolojik bir tedavi ve destek yönetimidir.” Diyor ve devam ediyor “Kişilerin sağlıklı ve yaşam problemlerini, streslerini, endişelerini atlatmaya çalıştıkları travmaları ve akseden enerjiyi, rengi ortaya koyup analiz eden ve azaltmak üzere geliştirilen stratejilerdir. Bireyin kırılgan, sessiz ve yumuşak yapısının zaman içerisinde güçlü adımlarla sanatın estetik gücü, enerji, rengi ve ilmekleriyle; Kendini ifade etmesi, İçini dökmesi, rengini görmesi, bütünde parçasını anlaması ve renk farkındalığı ile mahperi ilmeklerini ortaya koyup eser çıktısını kapsar.”

***

2011’de Manisa Otistik Bireyler ve Engelsiz Aileler Derneği Başkanı Serpil Dede’nin Manisa valiliği AB proje ve arge geliştirme biriminde yazdığı ve koordinatörlüğünü üstlendiği, ulusal ve uluslararası birçok yerde, workshop ve sergilerle ismini göbek adı Mahperi’yle şahlandırdığı, otizmin sessiz dünyasında oğlunun sessiz çığlıklarını ilmek ilmek dokuyarak ortaya koyduğu terapinin ve sistemin adıdır.

***

Eğer konuya ilgi duyuyorsanız, saat 12.00’de Etv’de Serpil Dede’nin konuğum olacağı ANLATI-YORUM programını izleyin derim.

***

Bugün köşe yazımı kısa bir şiirimle noktalamak istiyorum:
Sabahın körü / Sokaklar karanlık ve soğuk / Sırtlarında ağır çantaları / Çocuklar yollarda / Kimi aç kimi tok / Ağladıklarını gören / Seslerini duyan yok / Az daha kalsalar evlerinde / Güneş doğmuş olacak / Işıyacak sokaklar / Ve ısınacak…
 

 
back to top