Yeni Kooperatifimiz CEMRE KONUT

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatifinin imzaları atıldı

CEMRE KONUT / LALE KULE

1+1 Küçük Konut, Büyük Rahatlık

CEMRE KONUT / LALE KULE

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatif toplantısından görüntüler

CEMRE KONUT / LALE KULE

Hedef Kilitlendi

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Mekanda yolculuk sağlayan bir kültür ve turizm projesidir

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Üye Kayıtlarımız Başlamıştır

OBASYA Projesi Yuntdağlarında kurulacaktır.

25 Ekim 2013 Cuma

Dini Bayramdan Milli Bayrama

Kurban bayramını ve dokuz günlük tatili geride bıraktık.  Ancak tatil modundan çıkabilmiş değiliz henüz. Sizi bilmem ama ben her kurban bayramında aynı filmi izliyormuş duygusuna kapılıyorum.

İspanya’da boğalar insanları kovalarken, Türkiye’de biz boğaları kovalıyoruz. Et doğrayayım derken kendini doğrayan acemi kasapları her bayramda gülümseyerek izliyoruz.  Ancak bu bayramda burnunu evet yanlış yazmadım burnunu kesen kasabı da gördük.

Her kurban bayramında sadece koyun, keçi, dana, boğa kurban etmiyoruz, yollarımızda da küçüklü büyüklü yüzü aşkın insanımızı yoğun trafikte kurban veriyoruz.  Ölüm sahnelerini de film gibi izliyoruz televizyonlarda hem de çocuklarımızla birlikte.

Yollarda anasını babasını oğlunu kızını yitirenleri düşünün onlar için bundan böyle her kurban bayramı daha farklı bir anlam taşıyacak, bayramda sevinme yerine yitirdiklerini anacaklar.  

Dokuz günlük bayram benim için uzun oldu ama yetersiz bulanlar da olmuştur elbet. Bayramın sadece çalışma düzenimizi değil fiziki ve ruh sağlığımızı da bozduğunu söyleyebilirim.

Bayramı geride bıraktık şimdi gündemde yerel seçimler var. Aday adayları kendilerini tanıtmak için çaba harcıyorlar. Kentin her köşesi aday adaylarının fotoğraflarıyla doldurulmuş durumda.  Sanırsın ki, aranan kente yönetici değil, çevrilecek bir film için oyuncu olmaya aday oluyorlar.

Bence bu aşamada önemli olan, kentlinin başkan aday adayını tanıması değil, aday adayının yöneteceği kenti ve kentlisini tanımasıdır. Aday adayları bu aşamada gülen gülümseyen bazen de sırıtan fotoğraflarıyla kendilerini tanıtmaya değil, kentini ve kentlisini tanımaya ve program hazırlamaya zaman ayırmalı ve programlarını yurttaşlara duyurmalıdırlar.

Kenti yönetmek için bilmek,  bilmek için de ölçmek gerekir.
Ölçmezseniz bilemezsiniz, bilemezseniz yönetemezsiniz.

Aday adayları ve partiler kamuoyu araştırmalarına öncelik vermeli.  Kentini, kentlisini iyi tanımalı. Sorunları öğrenmeli ve o sorunlar için çözümler üretip bunu halkıyla paylaşmalı.

Her parti aday adaylarının, her düzeydeki parti yöneticilerinin, belediye meclis üyelerinin sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katılacağı çalıştaylar düzenlemeli, aday adayları projelerini anlatmalı, kişiler değil ilkeler ve projeler tartışılmalı.

Farklı kavramlar ve farklı kurumlar geliştiremediğimiz sürece her bayramda olduğu gibi her seçimde de aynı filmi yeniden izliyormuş gibi oluruz.

Tam seçim havasına girilirken 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı da gündemimizde yer alacak. Yapılan yürüyüşleri ve parti liderlerinin açıklamalarını dinleyip tartışacağız.  Ulusal Bayramlar resmi kutlamaların dışına taşmaya başladı. Ulusal Bayramlar geniş halk kesimlerinin katılmasıyla yeni bir anlam ve önem kazanıyor. Bayramın ardından 10 Kasım gelecek Anıt Kabir dolup taşacak yine.  Manisalılar 29 Ekim’de  İzmir’e taşınacak milyonların katılımıyla kutlanacak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı.  Halkın Cumhuriyete ve Cumhuriyetin kurucusu Atatürk’e sahip çıktığı görülecek. Bayramınız kutlu olsun. Cumhuriyet Bayramında umarım farklı filmler izleyeceğiz…


Mustafa PALA
www.mustafapala.com

 
back to top