Yeni Kooperatifimiz CEMRE KONUT

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatifinin imzaları atıldı

CEMRE KONUT / LALE KULE

1+1 Küçük Konut, Büyük Rahatlık

CEMRE KONUT / LALE KULE

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatif toplantısından görüntüler

CEMRE KONUT / LALE KULE

Hedef Kilitlendi

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Mekanda yolculuk sağlayan bir kültür ve turizm projesidir

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Üye Kayıtlarımız Başlamıştır

OBASYA Projesi Yuntdağlarında kurulacaktır.

15 Şubat 2023 Çarşamba

AB - TÜRKİYE İLİŞKİLERİ VE HİBE PROGRAMLARI

Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine kısaca değinmek istiyorum: Uzun bir geçmişi olan Türkiye-AB ilişkilerinin en önemli özelliği, başından itibaren hep inişli-çıkışlı bir seyir izlemesi ve zaman zaman yaşanan sorunlara karşın, tarafların bu ilişkiyi üyelik perspektifiyle sürdürme konusundaki iradeyi korumasıdır. AB’ye üye olmak, müzakere sürecinde karşılaşılan her türlü zorluğa rağmen, ülkemizin en önemli stratejik hedeflerinden biri olmaya devam ediyor.

5 PROJENİN BEŞİ DE KABUL EDİLDİ
Yıllardır Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi olarak, AB Proje çağrılarını izlemeye, çağrılara göre projeler hazırlamaya özen gösteriyoruz. 5 Proje hazırladık beşi de kabul edildi ve uygulandı. 
***
Güneydoğuda yaşadığımız, on ili içine alan ve 13 milyon 500 kişiyi derinden etkileyen deprem felaketinin ardından AB tarafından yeni çağrıların yapılabileceğini düşünüyorum; düşünmenin ötesinde sesimi nereye kadar duyurabilirim bilmiyorum ama bir çalışma başlatmak istiyorum bu amaçla bir Ankara yolculuğum olacak önümüzdeki hafta içinde. Deprem bölgesi için bir proje üzerinde yoğunlaştık bu projeye ortak ve iştirakçi arayışım sürüyor.
URAL SEVENER KONUĞUM OLUYOR
AB hibelerini ve hazırlanacak projeler konusunu kiminle konuşabilirim deyince aklıma ilk gelen Manisa Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu Koordinatörü Ural Sevener oluyor. Her zaman insan bir bilene danışma ihtiyacı duyar, benim AB hibeleri ve projeler konusunda danıştığım tek kişi doğru ve güncel bilgilere ulaşabildiğim için Sayın Ural Sevener’dir. 

***
16 Şubat 2023 Perşembe günü yerel televizyonumuz Etv’de yapacağım Anlatıyorum Programında konuğum Ural Sevener olacak. Programı kaçırmayın, kaçırsanız bile sonradan mutlaka izleyin derim. 
AB HİBE ÇAĞRILARINI İZLEYİN,
AB hibe çağrılarını ab-ilan.com adresinden izleyebilirsiniz. Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremle ilgili bir çağrı yapıldı ancak süre çok kısıtlı olduğu için başvuru yapılabileceğini düşünmüyorum. Sürenin uzatılması durumunda, Manisa’daki STK’lar, Kooperatifler başvuru yapabilirler. 
***
Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve çevre illeri de etkileyen depremler sonrası, sahada aktif olarak faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının (STK) bölgede tespit ettiği acil ihtiyaçların sağlanması, deprem bölgesinde yaşanan tahribatın giderilmesi ve depremin bölgede yaşayanlar üzerindeki etkilerinin azaltılması amacıyla Turkey Mozaik Foundation işbirliğiyle, bireysel ve kurumsal bağışçıların desteğiyle hayata geçirdiğimiz Kahramanmaraş Depremi Küçük Destek Fonu başvuruları açıldı.
BAŞVURULAR DEĞERLENDİRME KOMİTESİNE İLETİLECEK
Fona başvurmak isteyen kuruluşların başvuru formunu eksiksiz şekilde doldurarak 17 Şubat 2023 Cuma günü saat 08.00’a kadar göndermeleri gerekir. Acil ihtiyaçlara hızlı bir şekilde yanıt verebilmek için başvurular gelir gelmez değerlendirme komitesine iletilecek ve olumlu değerlendirilen başvuru sahipleri ile iletişime geçilecek. AB hibe çağrılarını ab-ilan.com adresinden izleyebilirsiniz.  
Türkiye’nin en büyük Avrupa Birliği iletişim ağı olan AB-ilan.com, Türkiye ile Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki işbirliği ve iletişime katkıda bulunmayı amaçlayan bir internet platformudur. ab-ilan.com, aylık yaklaşık 100.000 farklı kullanıcı tarafından ziyaret edilen Türkiye’deki tüm AB aktörlerinin buluşma noktasıdır. Sitede yer alan ilan ve duyurular aracılığıyla bilgi akışını en hızlı, doğru ve kapsamlı şekilde bir sayfada sağlamaktadır.
EN GÜNCEL HABERLER SAYFADA BULUNUYOR
AB ile ilgili; iş ilanları, hibe, fon ve proje fırsatları, STK çalışmaları, kobiler için fırsatlar, işbirliği teklifleri, etkinlik duyuruları, seminerler, danışmanlık firmaları, yurt içi ve yurt dışı eğitim imkânları, burslar, ulusal ve uluslararası gençlik programları, akademik çalışmalar / üniversitelerden haberler Avrupa’ya seyahat / vize bilgileri ve göçmenlik başta olmak üzere Türkiye’nin üyelik sürecini ilgilendiren en güncel haberler sayfada yer almaktadır.
***
Site vizyonu aynen şöyle: Avrupa Birliği konularına ilgi duyan ve bu alanda çalışan tüm kesimlerin bilgi ihtiyacını karşılayan, Türkiye’nin öncü, sivil internet platformu olmak.
***
Misyonu da şöyle: Türkiye’nin AB üyelik sürecine, Türkiye ile Avrupa ülkeleri arasındaki işbirliği ve anlayışa katkıda bulunmak Türkiye’nin demokratikleşme sürecine ve kalkınmasına katkıda bulunan sivil toplum kuruluşlarını ve projeleri desteklemek Türkiye’nin AB sürecine ilgi duyan ve sürece aktif olarak katkıda bulunan profesyonel; uzman, akademisyen, siyasetçi, medya mensubu ve öğrencilere destek olmak. AB sürecinde hibe, burs, eğitim ve iş fırsatları konusunda doğru bilgilendirmenin geniş kitlelere ulaştırılmasını sağlamak. 
AVRUPA BİRLİĞİ’NE MEKTUP YAZDIK
Geçtiğimiz günlerde, Merkezi Finans ve İhale Birimi aracılığı ile AB’den hibe desteği alan STK’larla Antalya’da bir araya geldik. Çağrılı STK’lar içinde tek kooperatif başkanı bendim. İki gün sadece yemeklerde ara vererek sıkı bir çalışma yapıp AB’ne bir mektup yazdık. Yazdığımız bu mektubu da okumak istiyorum canlı program sırasında.
ÜLKEM İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİM
Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi ve uyguladığı Obasya Kırsal Konaklama Tesisi, ülkemizdeki başta Avrupa Komisyonu olmak üzere AB birimlerinde, Tarım ve Orman Bakanlığında, Kültür ve Turizm Bakanlığında, Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi’nde Manisa’da bilindiğinden daha çok biliniyor ve Manisa’da gördüğü ilgiden daha çok ilgi görüyor. Birçok ilde Tarım ve Orman Bakanlığının IPARD ve IPA’nın TKDK’nın düzenlediği etkinliklere çağrılı olarak katıldım ve Obasya projemizi tanıttım. Çağrılı gittiğim her yerde de “Eloğlu duyar kardeşim duymaz” sözleri geldi aklıma. Olsun ben elim ayağım tuttuğu, aklımın yettiği sürece kentim ve ülkem için çalışmaya devam edeceğim…
 

 

 
back to top