Yeni Kooperatifimiz CEMRE KONUT

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatifinin imzaları atıldı

CEMRE KONUT / LALE KULE

1+1 Küçük Konut, Büyük Rahatlık

CEMRE KONUT / LALE KULE

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatif toplantısından görüntüler

CEMRE KONUT / LALE KULE

Hedef Kilitlendi

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Mekanda yolculuk sağlayan bir kültür ve turizm projesidir

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Üye Kayıtlarımız Başlamıştır

OBASYA Projesi Yuntdağlarında kurulacaktır.

29 Nisan 2019 Pazartesi

ARITMA TESİSİ

Ege Bölgesi'nin parlayan yıldızı Manisa, bir tarım kenti olmanın yanında, örnek bir sanayi kentidir. Manisa hem katı atık bertaraf hem de atık su arıtma tesislerini kuran ve işleten ender kentlerimizden birisidir. 
 
Manisa Organize Sanayi Bölgesi hem büyüklüğü hem düzeni hem de içinde yer alan fabrikaları ile örnek gösterilmekte, yatırıma en uygun bölge olarak değerlendirilmektedir.
Manisa sağlıklı kentleşme yolunda da örnek projeler geliştirmektedir. Doğusu, kuzeyi, güneyi gecekondularla kuşatılan Manisa büyümesini Yeni Manisa Projesi ile batıya doğru sürdürüyor. Yeni Manisa Projesi ile gelişen Güzelyurt Mahallesi, geniş yolları parkları, anıtları ve sosyal donatıları ile Manisa’nın en güzel yerleşimi, batıya açılan çağdaş durumundadır.
Manisa’nın büyümesi Karaçay’ı da aşarak batıya doğru devam ediyor. Hızla devam eden kentleşme, Organize Sanayi Bölgesi'nin atık su arıtma tesisinin bitişiğine gelip dayandı. Yapıldığında, kentin uzağında kalan atık su arıtma tesisi şimdi, yerleşimin içinde kaldı. Yapılması gereken, tesisin yerleşimin ulaşmayacağı bir bölgeye taşınmasıdır. Ancak, kentli yurttaşlar, tesisin taşınmasını beklerken, Manisa’da tesisin yeni ilavelerle iki katına çıkarılacağı haberi Manisa gündeminde adeta bir deprem etkisi yaratmıştır.
Yazı yazarken, konuşma yaparken “Büyük beyinler fikirleri, orta beyinler olayları, küçük beyinler kişileri konuşur.” Sözü hep aklıma gelir, kişilerden çok olayları ve fikirleri tartışmaya çalışırım. Bu yazımda da sadece fikirleri tartıyorum.
Manisa Organize Sanayi Yönetimini yaptığı güzel çalışmalar nedeniyle nasıl kutluyorsak, yanlışları nedeniyle de eleştirmeliyiz diye düşünüyorum. Bunu gücünü anayasamızdan alan bir yurttaşlık hakkı olarak görüyorum. Yerleşimin içinde kalan atık su arıtma tesisi büyütülmek bir yana bulunduğu yerden kaldırılmalıdır.
Organize Sanayi Bölgeleri, ülkemiz ve kentlerimiz için önemli yapılanmalardır. Bu önemli yapılanmalara önemine yaraşır özen gösterilmekte ve büyük ayrıcalıklar tanınmaktadır. Sanayi Bölgeleri, kendilerine tanınan özerkliği, ayrıcalığı ve önceliği bulunduğu bölgeye, kente, kentte yaşayan yurttaşlara ve zarar vermeyecek şekilde kullanmalıdır. Ben, Manisa Organize Sanayi Yönetiminin bu konuya duyarlı yaklaşacağını ve atık su Arıtma Tesisini kentin içinden dışına taşıyacağını düşünenlerden birisiyim.
Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nden kaynaklanan evsel ve endüstriyel nitelikli atık suların bir bölümünün arıtıldığı Merkezi Biyolojik ve Kimyasal Atık su Arıtma Tesisi Haziran 1993'te tamamlandığında, Manisa’nın çok uzağında kalıyordu. Ancak hızlı kentleşme nedeniyle bugün kentin içinde kalmış bulunuyor.
Yıllardır disiplin içerisinde sürdürdüğü çevresel faaliyetleri ile diğer organize sanayi bölgelerine örnek olan Manisa Organize Sanayi Bölgesi, atık su arıtma tesisini kentin uzağına taşıyarak kente, yurttaşlara ve çevreye olan duyarlılığını göstermiş ve Arıtma Tesislerinin yerleşimlerin uzağına kurulması kuralına da uymuş olacaktır. 
back to top