Yeni Kooperatifimiz CEMRE KONUT

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatifinin imzaları atıldı

CEMRE KONUT / LALE KULE

1+1 Küçük Konut, Büyük Rahatlık

CEMRE KONUT / LALE KULE

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatif toplantısından görüntüler

CEMRE KONUT / LALE KULE

Hedef Kilitlendi

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Mekanda yolculuk sağlayan bir kültür ve turizm projesidir

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Üye Kayıtlarımız Başlamıştır

OBASYA Projesi Yuntdağlarında kurulacaktır.

15 Eylül 2022 Perşembe

TEMİZ ÇEVRE, TEMİZ TOPLUM

Bugün, 15 Eylül 2022 Perşembe. Bugün Dünya Temizlik Günü.

Perşembe Denge Gazetesi’nde köşe yazısı yazıyorum. Ve Etv’de program yapıyorum.

15 Eylül 2022 tarihinde Perşembe günü saat 12.00’de yapacağım programda konu, 15 Eylül Dünya Temizlik Günü, konuğum da Manisa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı Sayın Adem Gökçe olacak.  Sayın Gökçe ile birlikte çevre ve temizlik üzerine Manisa’da yapılan ve yapılacak olan çalışmaları konuşacağız.

***

15 Eylül’de ya da takip eden ilk Cumartesi ve Pazar günlerinde tüm Sivil Toplum Kuruluşları ve çevre gönüllüleri tarafından tüm dünyada ve birçok kentlerimizde temizlik etkinlikleri düzenlenerek farkındalık yaratılmaya çalışılıyor. Bence Dünya Temizlik Günü okullarımızda da kutlanmalı, günün anlam ve önemi anlatılmalı öğrencilerle birlikte okulda temizlik etkinliği düzenlenmeli.

***

Slovenya'da 14 yıl önce temelleri atılan ilk çöp toplama etkinliğine 50.000 kişi katılmış. Sadece 5 saatte 10.000 ton çöpün temizlenmesi o kadar etkileyici bir iş olmuş ki, tek günde temizlik modeli farklı şehir ve ülkelere hızla yayılmış. Bugüne kadar toplam 100’den fazla ülkede kentlerde yaşayanların katılımlarıyla temizlik çalışmaları düzenlenmiş ve 9 milyondan fazla gönüllü bu etkinliklerde yer almış.

HAYDİ, GENÇLER KENTİMİZİ BİRLİKTE TEMİZLEYELİM

Bizde Manisalılar olarak 15 Eylül’ün Dünya Temizlik Günü olduğunu bilmeli ve günün anlam ve önemine yaraşır etkinlikler düzenlemeliyiz. Manisa’da temizlik gönüllüleri bir araya gelip, Niobe Ağlayan Kaya çevresi ve Çaybaşı Deresi’nde, Spil Dağı’nda, Türkmen Şelalesi’nde ya da belirleyecekleri başka yerlerde temizlik çalışması yaparak kentin temizliğine katkıda bulunmanın, farkındalık yaratmanın coşkusunu yaşasalar örnek olsalar ve etkinliklerini sürdürülebilir duruma getirseler ne güzel olur değil mi?  

FARKINDALIK YARATALIM

Bu 15 Eylül’de geç kaldık diyenler önümüzdeki yıl 15 Eylül’ü beklemesinler eylül ayı içinde bir hafta sonunda temizlik çalışması yapsınlar. Kentimizdeki yürüyüş grupları çöp toplama etkinliğine öncülük edebilirler. Haydi, genç arkadaşım, hemen kendine kentin temizliğine katkıda bulunacak arkadaşlar bul, varsa üyesi olduğun derneğe başvur! Her etkin yurttaş kentin temizliğine katkıda bulunmalı, her kadın atıkların ayrımını mutfakta başlatmalı ve belediyelerimiz ayrı torbalara konulan atıkları ayrı ayrı toplayarak geri dönüştürmelidir. Manisa’mızda da etkinlikler geleneksel hale getirilmeli. Çevre ve temizlik hareketinin asıl amacı "çöp körlüğü" yaşayan insanlara devasa bir harekete geçme projesi ile farkındalık kazandırmaktır. Dünyanın dört bir yanındaki bu güzel ve anlamlı etkinliklerle birlikte dünyada sağlıklı çevre yaratmak mümkün olabilecektir.

GELECEK KUŞAKLARA DAHA TEMİZ BİR DÜNYA BIRAKALIM

Dünya üzerine çok fazla katı atık var ve tam olarak miktarını ölçmek gerçekten zor. Bildiğimiz şey ise her yıl dünyada 1.3 milyar ton atık üretilmekte ve 258-368 milyon ton çöplüklerde toplanmakta. Peki, geri kalanı nerede? Nehirlerde, okyanuslarda, şehirlerimizde ve sokaklarımızda ve ormanlarımızda.

15 Eylül Dünya Temizlik Günü’nü kutlarım.
 

 
back to top