Yeni Kooperatifimiz CEMRE KONUT

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatifinin imzaları atıldı

CEMRE KONUT / LALE KULE

1+1 Küçük Konut, Büyük Rahatlık

CEMRE KONUT / LALE KULE

S.S. CEMRE Konut Yapı Kooperatif toplantısından görüntüler

CEMRE KONUT / LALE KULE

Hedef Kilitlendi

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

SİMGE KONUT

1+1 Küçük Konut, Çeyrek Altın, Akıllı Yatırım

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Mekanda yolculuk sağlayan bir kültür ve turizm projesidir

S.S. OBASYA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ

Üye Kayıtlarımız Başlamıştır

OBASYA Projesi Yuntdağlarında kurulacaktır.

21 Eylül 2022 Çarşamba

BİSİKLET

Manisa’da olduğu gibi, hemen hemen tüm büyük kentlerimizde, bisiklet etkinlikleri düzenleniyor. Bu etkinlikler 2013 yılından bu yana her yıl “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü”nde yapılmaktadır. İzmir merkezli başlayıp, dünyanın birçok şehrine yayılan etkinliklerle farkındalık yaratılmaya çalışılıyor. Kentimizde de “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” 18 Eylül Pazar günü geniş bir katılımla yapıldı.

***

25 Eylül 2022 Pazar günü “Daha Yaşanılabilir Bir Dünya İçin Bisiklet Kullan, Karbon Ayak İzini Azalt” adı altında Manisa Rotary Kulübü’nün etkinliği yapılacak. Manisa Rotary Kulübü, her yıl Eylül ayı içinde yapılan etkinliği aralıksız olarak ve katılım sayısını arttırarak devam ettiriyor.

BUGÜN ETV’DE KONUĞUM GÜLAY YÜCEL

“Bisiklet Kullan Karbon Ayak İzini Azalt” etkinliğini konuşmak için, Perşembe günleri Etv’de yapmakta olduğum “ANLATIYORUM” programımın konuğu, Manisa Rotary Kulübü Başkanı Sayın Gülay Yücel olacak. Gülay Hanım ile hem bisiklet etkinliği hem de Rotary üzerine konuşacağız.

***

Bisiklet üzerine yazı yazmak için çalışırken yararlarını öğrendikçe benim niye bir bisikletim yok diye sordum kendi kendime. Almayı da düşünmedim değil. Eğer alırsam üç tekerli ve sepetli bir bisiklet alırım. İkinci el bile olsa olur. Çocukluğumda olmayan bisikletimin 77 yaşımdan sonra olması da hiç olmamasından iyi bence; içimdeki özgür bıraktığım çocuk çok sevinecek bu işe…

SİZİN DE BİR BİSİKLETİNİZ OLSUN

Spor yapmak için, biraz eğlenmek için ya da bir yerden bir yere ulaşmak için, geçmiş zamanlardan bu yana bisiklet, aslında hayatımızın çok büyük bir bölümünde bize fayda sağlayan mükemmel bir araç. Peki, nedir bu sağladığı faydalar? Günümüzde dağ bisikletlerinden, yarış bisikletlerine çeşitli amaçlar için kullanılmak üzere çok sayıda bisiklet üretiliyor. Çevre kirliliği yaratmaması, ekonomik ve pratik olması bisikletin birçok insan tarafından kullanılmasını sağlıyor. Dünya genelinde şu anda 800 milyondan fazla bisiklet bulunuyor. Bu rakam yollardaki araba sayısının iki katına denk geliyor. Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de bisiklet kullanımı özendiriliyor ve bisiklet yolları inşa edilerek bisiklet sayısının artırılması hedefleniyor.

BİSİKLET KULLANMANIN FAYDALARI

Bisiklet kullanmak yalnızca bir spor dalı olarak değerlendirilse de aslında bisiklet sürmenin faydaları epey fazla. Özellikle de çocukluk yıllarının en sevilen aktivitelerinden biri olan bisiklet kullanımının düzenli hale getirilmesi başta beden sağlığı olmak üzere zihin ve hatta ruh sağlığını olumlu yönde etkiliyor. Bisiklet kullandığınızda, daha güçlü kaslara sahip olursunuz. Bisiklet kullanmak kalp sağlığına iyi geliyor. Esnek bir bedene sahip olursunuz. Eklem ağrılarını azaltır. Kilo kontrolünüz kolaylaşır.  Her yaştan insanın keyif alarak gerçekleştirdiği aktivitelerden biri olan bisiklete binmenin yalnızca insanların sağlığı üzerinde değil, çevrenin korunması ve dünyanın geleceği noktasında da önemli bir rolü vardır. Bisiklet sürmenin bir diğer faydalı noktası ise sosyalleşmenize büyük katkı sağlamasıdır. Bisiklet sürmeye çıkarak hem sevdiklerinizle birlikte bir arada olmanın tadını çıkartabilir hem de açık havada egzersiz yaparak sosyalleşme şansı yakalayabilirsiniz. Düzenlenen bisiklet etkinliklerinin sosyalleşmeye yaptığı katkıları gözlemliyoruz.  Bütün bunların ötesinde elbette herkesin bildiği gibi bisiklet, bir yerden başka bir yere gitmenize yardımcı olan, en uygun maliyetli ulaşım aracı olarak ön plana çıkmaktadır.

***

Bugün gündüz saat 12.00’de Etv’de Anlatıyorum programında konumuz bisiklet, konuğum Manisa Rotary Kulübü Başkanı Gülay Yücel olacak. Değerli başkanım Gülay Hanım ile hem Rotary hem de 25 Eylül 2022 Pazar günü yapılacak olan bisiklet etkinliği üzerine konuşacağız.
Yollarımızda bisikletin bollaştığı güzel günler diliyorum…

 

 
back to top